| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica intrebare... Daca de exemplu o persoana se masturbeaza sau are ejaculare nocturna. si dimineata, ziua, in orice parte a zilei se duce la baie si cade pe toaleta, pe jos sperma. Daca persoana respectiva sterge pe jos cu apa, da cu servetelul, etc. si vine o femeie. Poate sa ramana insarcinata ( femeia )?

Astept mai multe raspunsuri si daca nu, de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, bineinteles ca nu, fiindca sperma de pe jos sau servetelul cu care ai sters pe jos e absolut imposibil sa ajunga in vaginul femeii.

| darrio2007 a răspuns:

Spermatozoizii au un timp de viata foarte scurt.Asa ca nu sunt sanse sa ramai insarcinata.Foarte mici sansele ca sperma sa ajunga in vagin daca te asezi pe toaleta.Cred ca ti-e teama.Nu?

| NickoS a răspuns:

Poate sa ramana insarcinata femeia? Nu prea are cum sa ramana, ca spermatozoizi ca sa traiasca au nevoie de anumite conditi(lichid seminal etc).
"In mediu exterior (uscat), traiesc secunde sau minute.
In mediu umed cu osmolaritate normală (ser fiziologic) ore.
In mediul intravaginal, zile: teoretic 5 zile, practic 3 sau 4 zile".
(cf. Dr. Mihnea DRAGOMIR)

Răspuns utilizator avertizat
| trafikantu a răspuns:

Atata timp cat nu este contact sexual, nu. nu poate ramane gravida

Răspuns utilizator avertizat
| ada2665 a răspuns:

Nu stiu