| Ivooomdkdk a întrebat:

Am o mică mare problema.

Am mâncat de mai bine de o luna și o săptămâna de la KFC niște crispy-uri picante și mari, anormal de mari fata de cum era Kfc înainte.
Țin sa mentionez ca nu sunt consumatoare de fast food-uri in general, fac și sala cu antrenor și pana acum ceva timp eram slim cu fibra.

Ideea este ca de când am mâncat acel meniu (primul meniu kfc din anul 2023) lucrurile s-au schimbat in organismul meu, ceea ce ma sperie maxim.
Din acea zi am acumulat multe kilograme nejustificat, de la 53 am 61 care nu se observa prin haine, dar cunoscându-mi corpul ma simt incomod fiindcă am burta foarte mare și coapsele foarte mari. De o luna de zile am început sa mănânc doua mese pe zi și acele mese sunt: o salata de legume și o supa sau ciorba. Ultima masa pe care o iau este la ora 13-14 cel târziu și aceste mese ma umfla și mai rau in stomac. Pana la 22 îmi ghiortaie stomacul de foame și nu dau niciun kg jos de pe mine cu tot cu sportul pe care îl fac și ma demoralizează maxim, nu înțeleg ce se intampla? Țin sa mentionez ca și sânii ma dor de o luna ca și cum as fi înainte de menstruatie și sunt foarte umflați, ca și cum as avea silicoane, nici sutienele nu îmi mai vin ca înainte, ma incomodează și îmi lasă urme. crying

In fine, cert este ca am fost sa îmi fac niște analize, una la stomac și nu am nimic și altele obișnuite și la fel, nu as avea nimic.

Ce alte analize as putea sa fac sa depistez problema? Medicul mi-a spus ca as putea avea alta problema care necesita alte investigații doar ca nu este in măsura sa îmi recomande. Țin sa mentionez ca și medicului i se pare anormal faptul ca am un stomac greu și niște picioare atât de groase, sânii atât de tari ca o piatra nemancand aproape nimic.

Ce as putea sa fac in aceasta situație? Ați pățit așa ceva? M-a mâncat undeva sa mănânc kfc eu care nu mănânc de la o simpla pofta, iar acum dacă mănânc o masa de 200 kal ma simt de parca am mâncat 5.

Ce se intampla?
Ofer funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Problemele tale cu greutatea sunt de la ceva hormonal nu de la acel KFC mancat 1 singura data!
Problema este in alta parte.
Am avut o perioada cand am slabit si aratam ca si cand as fi facut sala fara sa fac sala, iar tu practic te infometezi si nu slabesti, deci undeva e o problema si nu e de la acel fast food!
Cred ca ai putea sa mergi la un endocrinolog...

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la un medic gastro-enterolog si iti va spune acela ce analize sa faci, eventual o gastroscopie si probabil o colonoscopie.
Sanatate maxima!

| Sekim a răspuns:

In primul rand, nu ai cum sa iei in greutate 8 kg intr o luna din cauza unui meniu la KFC, e imposibil. Daca faci un calcul tinand cont ca un kg de grasime reprezinta aprox. 7700 kcal, tu intr o luna si ceva ai fi consumat 61, 600 kcal ( si asta ar fi doar surplusul necesar ). Sunt destul de sigur ca nu verificasei pana atunci cantarul de ceva timp sau poate pur si simplu cantarul nu functiona cum trebuie.
In al doilea rand, "dieta" ta e un vis urat. Salata de legume si ciorba? Ar trebui sa spui multumesc ca ai avut putere sa scrii intrebarea pe TPU. Acest antrenor despre care vorbesti, stie despre "dieta" ta? Daca raspunsul este da, nu ar trebui sa iti mai fie antrenor. Cum am spus sus, un kg de grasime reprezinta aprox 7700 kcal. Pentru a pierde in greutate, daca spre ex corpul tau consuma 1500 kcal, iar deficitul tau este la 1000, tu vei pierde 1 kg in 15 zile ( facand nimic ). Procesul asta de a pierde in greutate necesita timp, nu se intampla peste noapte, iar faptul ca tu te infometezi grav si esti si stresata face si mai rau organismului. Incepe sa mananci corespunzator cu x mese pe zi ( structurate cum vrei tu ) si stabileste ti un deficit corect. Faza cu mancatul pana la o anumita ora e o ineptie, poti sa mananci la orice ora si nu exista absolut nicio diferenta ( mai putin mancatul inainte de a dormi din motive logice ).
In al treilea rand, tu in momentul de fata nu iti asiguri deloc macronutrientii necesari ( nu esti nici aproape ), posibil nici micronutrienti destui. Daca ai probleme cu stomacul, consuma fibre si vezi daca te simti mai bine( cereale - ovaz/fulgi porumb etc.). Exista posibilitatea sa ai retentie de apa, dar din ceea ce spui tu nu avem de unde sa stim exact care e problema ta. Pune-ti dieta la punct, lasa gandurile astea pesimiste, antreneaza te la sala mai intens si verifici peste o luna starea ta generala.