| 1Qwerty a întrebat:

Buna TPU, am și eu nevoie de niște sfaturi sau răspunsuri la o problema ce ma supăra.
De doua luni m-am apucat de deficit caloric pentru a slabi. Am aplicație care calculează caloriile și o folosesc zilnic cu orice. Niciodată nu am depășit caloriile, ba chiar am mâncat cu 300-400 mai puțin decât trebuie.
Acum trei zile m-am cântărit și aveam 73, 4
Ieri aveam 74, 6
Iar azi am avut 76, 4
Am mâncat ce am mâncat pana acum atât ca am gustat dintr-o felie de tort și am mâncat și o jumătate de felie de pâine cu gulaș (150g) atât intr-o zi și tot in deficit am fost.
Acum va rog sa-mi spuneți voi cum se poate întâmpla așa ceva? Eu sunt cu moralul la pământ, ce trebuie sa fac sa slăbesc in continuare? Pentru ca văd ca deficitul nu mai funcționează și chiar ma îngraș la loc și ma demoralizează și ma face sa vreau sa nu mai mănânc deloc nimic.
Și vreau sa menționez ca e prima data in doua luni când am gustat ceva dulce.
Va rog abtineti-va de la răspunsuri urate ca am plâns toată ziua oricum.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaiSpeedster a răspuns:

Mergi la nutritionist. Trebuie sa iti masoare metabolismul de baza. Asta iti arata cate calorii consumi in repaos complet. Poti avea metabolism de baza f mic, de pilda 1500 cal/zi, dar daca aplicatia de calculat calorii iti spune ca 1800 e limita, tot treci cu 300 peste consumul tau normal. Poti face si analize de sange, ca sa aiba nutritionistul o imagine completa a metabolismului tau. Verifici si tiroida.
Incearca sa renunti cate o saptamana la o categorie de nutrienti, si vezi cand se observa la cantar. De ex nu mai mananci nimic cu hidrocarburi, fără orez, făinoase, sau fructe bogate in zahăr (struguri, banane cirese, etc. ). săptamana următoare scoti lactatele. Săptamana următoare toata carnea, in afara de pește. Apoi scoti peștele si treci pe pui. Mă rog, înțelegi ideea. O alta dieta la moda e intermittent fasting. incearca minim 14 ore fara sa mananci, cum ar fi nimic între ora 19 si ora 9 in ziua urmatoare. Apă și poate ceai, dar neindulcit, fara lamaie. cand nu i se dau nutrienti, organismul se apucă sa consume din rezervele stocate sub forma de grasime.

1 răspuns:
| Karland a răspuns:

Heyy! Si eu m-am confruntat cu greutate in plus, insa am gasit un site cu smoothie-uri care m-a ajutat sa slabesc in aproximativ 20 de zile 5.7kg. Si nu am simtit niciodata sentimentul de infometare sau ca nu am mancat destul. Sunt foarte satioase aceste bauturi, foarte sanatoase si extrem de usor de facut, din punctul meu de vedere.

https://bit.ly/3bNqNOL acesta este site ul.
Sper sa te ajute la fel de mult cum m- a ajutat si pe mine!