| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, am niște probleme de sănătate cam de foarte mult timp și cu care mă confrunt de perioada foarte lungă.
Cert e că înainte aveam câteva probleme, numai că acum au apărut altele și ma omoară cu zilele, încet și bine.
Mi-s foarte palid la fața, cel puțin toți îmi ziceau așa cu care mă întâlneam prima dată și foarte albastru/mov sub ochi, chiar dacă dorm.
Când aveam 5/10/14 ani îmi venea mereu pofta sa mănânc zahar cu lingurița, din borcan.
Și tot trebuia să ascundă cineva zaharul ca nu mă puteam opri din mâncat și cu mierea la fel.
Noaptea îmi frecam dinții fără sa îmi dau seama asta după ce aflam în următoarea zi.
+ mereu mă manca nasul la masa, iar noaptea târziu aveam niște mâncărimi la fund de îmi venea să îmi bag o furculița sau tot degetul dacă aș fi putut!
La scoala primara mereu îmi era atrasa atenția ca sa nu mai stau cu capul proptit de mana, de diriginta.
Ziua eram obosit iar noaptea aveam energie la maxim și nu puteam să dorm.
Când mă chemau la masa nu voiam să vin ca nu mi-era foame și mai mult țin minte ca eram obligat să manc.
Legumele nici să nu le vad, mai mult ciocolati voiam, numai nu supe sau leguminoase.
Toți prietenii de atunci mă întrebau ca de ce mi-s așa de slab și alb ca brânza.
Acum de când am terminat liceul și până în prezent mi-au apărut niște coșuri pe tot corpul ca o invazie și mă dor și mă mănâncă și nu mai știu ce sa fac.
Acum la fel mi-s alb/gri la față și albastru sub ochi și fără vlagă!
Numai ca mai nou pe lângă toate acestea mi-au apărut niște înțepături îngrozitoare ca de ac în jurul buricului care uneori avansau în sus.
Iar treaba aia mare o faceam greu si mi-era frică să merg la veceu de frica ca mi s-ar putea rupe matul.
Ca odată m-am forțat tare de tot și mi-a curs sange și am trecut prin niște dureri îngrozitoare după aceea.
Acum de o vreme și ceva îmi vine să fac cu bolovani treaba aia și + ca treaba aia cu bolovani o faceam mai de mult la gradinita când eram pe olita, de atunci până în prezent nu am mai facut niciodată așa.
Iar altă dată am diaree, iar altădată fac bolovani uniți.
Mereu am gaze din 10 în 10 minute nu în fiecare zi, fără sa mănânc fasole sau eu știu ce + dimineața am senzația că trebuie să merg să fac treaba aia dar de fapt am gaze și mă dor îngrozitor intestinele dimineața când mă trezesc.
Dimineața și în alte ore ale zilei dacă nu mă înșel am o mâzgă pe limba alb/gălbuie cremoasa care nu vrea să se ducă nici cum, orice câte ori mă spăl revine la loc.
Și începe undeva din gat până spre mijlocul limbii.
Alta problema noua care mi-a apărut este, că îmi vine mereu strănut și îmi curge nasul ca la robinet, fără să fiu răcit sau ceva.
De mâncărimi de fund am scăpat cât de cât de când iau un tratament prescris de un imunolog.
Numai ca mă mai manca uneori nasul îngrozitor. Pur și simplu din senin și îmi curge apos.
Medicamentele pe care le iau eu îs naturale făcute în America, unicate spre surprinderea mea care nu se găsesc decât întro farmacie în tot orașul și se numesc: Rhodiolin, stress management și para protex de la Calivita.
Numai că nu prea m-au ajutat foarte mult decât foarte puțin, mi-au redus din invazia aia de coșuri și cam atât.
Țin sa menționez că nu mai consum deloc dulciuri inclusiv ciocolata, carne și lactate.
Momentan sunt la luna a 3 de tratament dar nu mari îmbunătățiri în privința de a scăpa difinitiv de coșuri.
Am umblat la tot felul de dermaotlogi și tot felul de doctori și nici unul nu m-a ajutat concret decât mi-a zis sa am încredere în ce mi-a dat pe rețetă și cam atât.
Mai mult am cheltuit bani și pe ei și pe medicamente ( antibiotice, creme, etcetera )!
Am făcut și colonoscopie și gastroenterologie și nimic concret.
Am făcut la analize peste analize de toate de sânge, de urină, de c...t de toate și mereu negativ.
Mai mult am cheltuit bani și timp pierdut.
Efectiv mi-s disperat nu știu ce să mă mai fac?
Am început să am și niște dureri articulare îngrozitoare noaptea în special pe la 3/4.
Iar dimineața îs complet înțepenit!
Eu am o bănuială ca mi-s infestat de viermi parazitali numai că nu mi-s sigur.
Va rog frumos mult de tot din toată inima dacă e cineva cumva pe aicea asemănător sau care a trecut chinurile astea să îmi zică cum scăpat dacă a scăpat!
Va rog mult de tot să mă ajutați cumva cu o soluție eficienta ca am încercat aproape tot ce era de încercat și tot așa a rămas.
Dacă cunoașteți un medic nu neapărat din România va rog sa îmi spuneți.
La medicul meu de familie pot sa apelez deoarece am constatat de nenumărate ori ca e depășit de problema și mai mult îmi da ori trimiteri la tot felul de nu știu ce medicii, ori îmi tot felul de rețete ineficiente.
Am căutat și pe Google : Cum am scăpat de viermișori.
Nimic, nici un rezultat concret, numai aceleași povesti vechi cu analize medicale, usturoi și ceaiuri.
Va rog frumos sa îmi zică dacă e cineva în situația mea și dacă a scăpat și a reușit să se vindece și sa trăiască o viață normală.
Vreau să menționez că la lactate și dulciuri inclusiv ciocolata pot sa mai renunț însă la carne foarte greu.
Nu aș putea să duc o viață de vegetarian.
Am văzut cum arătat vegetarienii și am văzut cum arăta omnivorii (cei care manca și carne și legume și fructe ) și sincer să fiu arată mult mai bine.
Mi-as dori foarte mult sa se termine coșmarul și să pot să mănânc și eu carne măcar ca la restul aș putea să renunț!

Va mulțumesc mult de tot pentru ajutor și îmi cer scuze dacă am scris așa de mult și sper ca nu am provocat la nimeni greața sau disconfort având în vedere că am menționat c...t și altele, dar n-am mai putut să țin în mine.

O zi buna tuturor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai facut analize la rahat si nu ti-au iesit viermi imposibil, daca elimini dulcegaraia nu vei mai simti mancarimi in rect si oboseala tot de la alea se trage, schimbale cu verdeata si fructe normale apoi putina carne de pui (peste nu ca are plastic in el de la mamaia) si porc.

| Sonia822 a răspuns:

1. Nevoiea de dulce aparepe fond de dezechilibru emotional (probleme insuportabile acasa, lipsa iubire, lipsa prietena) deci gaseste-ti o iubita
2. Eu am scapat de acnee definitiv cu otet NATURAL de mere, de la Manastirea Dragomirna (cauta pe net atelier dragomirna) e 25 ron sticla, se comanda on line, am aplicat de 2 ori pe zi nediluat, in prima zi m-a usturat usor, apoi n-am mai avut nimic si nu au mai aparut
3. Spune povestea ta pe grupurile de Facebook NMG (Noua Medicina Germanica) si vei primi sfaturi multe. Problemele fizice sunt oglinda problemelor sufletesti, unele se pot rezolva cu uleiuri esentiale naturale, pentru uz intern sau extern.
3. Sportul taie cheful de mancare, incepe sa alergi prin parcuri, usor usor- 15 min, vei ajunge treptat la o ora. Eu mai luam cate un maximag pentru a alerga 2-3 ore
4. Manca compot de prune si vei putea merge la baie
5. Stai calm. N-ai nimic ce-ti pune viata in pericol, n-ai de ce te vaita, ca nu esti pe moarte ca altii. Aia ce sa mai spuna? Bea ceai in continuare, te va relaxa, eu beau D64 (colon sanatos) de la Fares, foarte aroman, si ne mentine sanatosi pe toti. Sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru Sonia822):

Ce prietena ca eu aveam 10 ani atunci și cu dulciurile tot atuncea era.
Fi liniștita cu nu mis eu depresiv sau emotiv sau mai știu eu ce.
Nu mis eu genul îla.
Ca tu nu cred ca ai avut ce am eu!

| oz_1736 a răspuns:

Din ce stiu eu limba albicioasa o ai in momentul in care este o infectie in corp, poate fi oriunde chiar si la masea. Fa-ti niste analize la pancreas, iar faptul ca te trezesti intepenit ar putea fi pe sistem nervos. Incearca la un neurolog

| Nătărău a răspuns:

Mănîncă să trăiești, nu trăi să mănînci. Trebuie să lași porcul de-o parte pentru totdeauna, acela fiind un gunoi umblător indiferent unde a crescut. Asta dacă nu vrei să te trezești într-o zi cu viermi pînă și în creier. Pe piață sînt extrem de multe produse care conțin porc fără să scrie pe etichete că ar conține așa ceva și doar dacă știi din ce sînt derivate unele ingrediente poți evita complet porcăria aia (gelatina e folosită pentru fabricarea înghețatelor, șamponurile, săpunurile și gelurile de duș în general sînt făcute din resturi de animale, zahărul, care de multe ori e cristalizat cu ajutorul oaselor de porc, cheagul din cașcavaluri). Informează-te bine despre mîncarurile alcaline și dieta ketogenică și DOAR FĂ-O ca nike.

| Antopuff a răspuns:

Faptul că esti palid ar putea fi o anemie sau sa ai vreo sangerare ascunsa undeva in corp.

Alternanța scaunelor ar putea sa indice o afectiune la nivelul intestinului gros, colon.
Analize sau ecografie de ficat ai facut?