| SaveTheNature a întrebat:

Am o mica problema! Am 26 de ani.Simt o durere pe partea dreapta aproape de subrat pe coaste(sau sub ele), undeva la mijloc.Deci mijlocul distantei dintre subrat si partea de jos a coastelor.Ar putea fi ceva de la plamani(deci nu e pe spate e pe laterala trunchiului, in partea dreapta)? Tin sa mentionez ca durerea o am de mai demult, cam de 2 ani.Si am perioade cand o simt, perioade cand nu o simt!
Sper sa nu fie ceva >gravStiu ca suna ciudat intrebarea, dar ca sa ma mai linistesc va intreb e posibil sa fie "cancer de plaman"? Mentionez ca respir bine, nu tusesc deloc, si nu obosesc.Insa am fumat 4 ani si m-am lasat acum un anbig grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Simptomele cancerului pulmonar:durere in piept,pierderea vocii,spută(flegma expectorată) este cu singe,infectii pulmonare repetate care nu răspund la antibiotic, scăderea in greutate, durere in piept, oboseală inexiplicabilă; Pentru linistea ta fă-ti o radiografie pulmonară si probe biologice; După simptomele tale ar putea fi o hernie.Un R.M.N.ti-ar putea confirma diagnosticul; Dumnezeu să te binecuvinteze.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pare mai degraba ceva legat de peretele totacic, o nevralgie de intercostal. Nu ecancer pulmonar, fiindca in 2 ani ar fi evoluat pana la metastaze si ai fi fost de multa vreme diagnosticat

| SaveTheNature explică (pentru Brigaela):

Nevralgie de intercostal? Ce inseamna, mai exact?

| Brigaela a răspuns (pentru SaveTheNature):

O iritatie a nervului intercostal, cel amia desea de la frig, curent, pozitie incorecta

| SaveTheNature explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult ca imi faci o idee asupra a ceea ce as putea avea.Intradevar simt durerea la frig, si cateodata la efort.(nu obosesc, si nu tusesc deloc).
Totusi de la ce ar fi pornit initial? si se poate vindeca?

| IMC90 a răspuns:

Poate sa fie de la colecist. Desi, colecistul este ceva mai jos.

Daca durerea se accentueaza atunci cand mananci mai mult sau cand mananci prajeli sau grasimi, atunci e de la colecist.

| SaveTheNature explică (pentru IMC90):

E aproape de sub brat.Cam la 10 cm de la sub brat in jos.

| IMC90 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Fa o radiografie si o ecografie. Daca nu iese nimic, nu ai de ce sa te ingrijorezi.

| MyObsession a răspuns:

Această problemă o am şi eu.Totuşi,nu mă panichez.
Nu e cancer la plămâni sigur.
Doar dacă nu fumezi

| SaveTheNature explică (pentru MyObsession):

Explica putin ce simti anume?

| MyObsession a răspuns (pentru SaveTheNature):

Cand expir ma inteapa.

| mabo a răspuns:

Sincer nu cred ca e cancer, ceea ce m-a uimit e ca si eu am din cand in cand astfel de dureri, am fumat 1 an dar m-am lasat.cauta pe site-uri specializate ca gasesti boli, simptome si unde isi au nervii organele afectate.asa mi-am dat eu seama de multe probleme pe care le am.scrie la google "simptome cancer pulmonar"ca sa te asiguri ca nu e asta.multa bafta! funda?

| Alexy271 a răspuns:

Noi putem sa iti spunem multe, dar o cauza precisa nu putem stii. Du-te cel mai bine si fa-ti o radiografie si asa vei stii sigur. Cancer totusi nu cred ca e. mai ales fiindca nu tusesti, respiri bine. Dar totusi du-te fa niste investigatii, e cel mai bine, nu te juca cu sanatatea ta. In ziua de azi e bine sa investighezi orice durere, oricat de mica, si e important sa nu amani lucrul asta crede-ma ca stiu cel mai bine. Asa ca fuguta la medic, nu mai sta.