| Kleb a întrebat:

De ieri ma doare pieptul in partea dreapta, pe la coaste. Cand stau intins in pat si respir, simt un nod in gat si ma doare in ambele parti. De la ce sa fie? Mentionez ca nu am nici o leziune, adica coaste rupte sau altceva, etc...Analizele de sange le-am facut recent, pe 7 mai, deci nu sufar de vreo boala. Ce sa am? Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Am patit si eu asemanator, udat de lapovita.
Nu m-a deranjat tare pe moment, dar ulterior a trebuit sa fac un lung tratament de antibiotice tari, injectate, pentru pneumonia "incasata". sad

Nu-i de joaca, mergi imediat la medic!

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca si dupa 2 zile ai dureri, atunci mergi urgent la consult la medicul de familie!

| Kleb explică (pentru Bula):

Am inteles... Durerile sunt suportabile, doar ca totusi ma jeneaza noaptea cand ma pun in pat sa nu stau confortabil... Oricum sper sa nu am ceva la plamani, acum cateva zile m-a facut leoarca ploaia si pana am ajuns acasa am stat cu tricoul ud

| Kleb explică (pentru Bula):

Off, sper sa nu fi facut pneumonie sad Tu ce simptome ai avut atunci? poate am noroc si am doar ceva minor

| Bula a răspuns (pentru Kleb):

Am avut simptome asemanatoare, dar mi-a zis medicul ca puteam scapa in 2 saptamani daca ma trata imediat.

| Kleb explică (pentru Bula):

Am inteles, si daca Doamne Fereste ar fi pneumonie, nu exista sansa de operatie nu? Si antibioticele pot fi si pastile?

| Bula a răspuns (pentru Kleb):

In caz de pneumonie ("aprindere de plamani") nu se face operatie, doar tratament cu antibiotice si alte tratamente auxiliare, la nevoie (tratament cu aer sarat, etc, dupa caz).

| Kleb explică (pentru Bula):

Si tratamentul in mod normal nu dureaza mai mult de cateva luni, nu? Sper ca nu toata viata

| Bula a răspuns (pentru Kleb):

Eu am facut un tratament mai lung, din cauza complicatiilor.
Daca se trateaza la inceput, tratamentul dureaza mai putin de o luna.
Este posibil sa se rezolve chiar si in cateva zile, dar asta va spune medicul dupa consult.

| Kleb explică (pentru Bula):

Parca m-am mai linistit un pic happy Multam

| Bula a răspuns (pentru Kleb):

Am patit si eu asemanator, udat de lapovita.
Nu m-a deranjat tare pe moment, dar ulterior a trebuit sa fac un lung tratament de antibiotice tari, injectate, pentru pneumonia "incasata". sad

Nu-i de joaca, mergi imediat la medic!

Răspuns utilizator avertizat