| LittleLady1 a întrebat:

Am o nelamurire, daca o pot numi asa.Viata mea s-a schimbat de cand am inceput liceul si,stand la internat,am avut perioade in care cadeam in depresie si nu stiam cum sa scap de acel sentiment de anxietate. In afara de asta,din cauza programului de acolo,m-am ingrasat si acum incerc sa-mi stabilesc un program zilnic de alimentatie, o dieta care sa ma ajute sa mai slabesc putin si sa inclus si sportul. Am vreo 3-4 kg in plus...
M-am gandit asa: dimineata mananc ceva consistent,mai iau o gustare pana la pranz-ora 14, iar pana seara,inainte de 7, inca o gustare. Nu stiu daca e bun "programul" asta,dar nu programul in sine,ci alimentele pe care i le atasez. Dimineata un sandwich sau paine cu gem si ceai,gustarea-un covrig; pranz-ciorba+piure/pilaf/mix de legume cu carne,iar a doua gustare fructe sau biscuiti...
In principal pare ok,dar mai intervin si alte alimente pe care nu le pot refuza:pizza,tot felul de prajiturele cumparate, cartofi prajiti etc.
Am nevoie ca pana in vara sa scap de acele kg si sa raman la maxim 50 kg(acum am 53). Care este sfatul vostru(legat de orice aspect)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu înțeleg ce are internatul cu depresia. Cunosc persoane care stau în internat și se simt foarte bine. În legătura cu slăbitul, eu ți-aș recomanda să ieși cam în fiecare seară la o alergare, să faci mișcare. Nu mi se pare prea ok să te bazezi doar pe alimentație. Pentru o viață sănătoasă contează 80% alimentația și 20% sportul.

| LittleLady1 explică (pentru T0T):

Intr-adevar,am si eu in camera cateva persoane care se bucura enorm ca au scapat de parinti pentru o vreme. Dar pe mine m-a afectat plecarea de acasa si faptul ca nu mai puteam avea un spatiu strict al meu si alte cele.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| DomnişoaraClannad a răspuns:

Fa sport, alearga dimineata sau seara, bea multa apa. Renunta la prajeli, paine si sucuri carbogazoase. Niciodata nu ai sa slabesti doar din gustari happy