| HypnoticPoison a întrebat:

Am o prietena care tine o cura de slabire de o saptamana...inainte nu prea manca si acum de cand tine cura mi se pare ca s-a ingrasat. Ce parere aveti e din cauza curei? Probabil nu e potrivita pentru ea? Sau cei care ati tinut cura de slabire dupa cat timp s-au vazut rezultatele? Mi-a cerut un sfat si am nevoie si eu de pareri pentru a-i da un raspuns. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| ZOZOKid a răspuns:

Pia depinde de ce fel de cura de slabire. Spre exemplu, eu am inceput sa tin o cura acum o luna si am slabit 4 kg. Nu am facut decat sa reduc caloriile mancate la 1200/zi. Tu spui ca prietena ta nu prea manca inainte. Poate ca aceasta cura pe care o urmeaza a fost conceputa pentru persoane care mananca foarte mult si care nu pot trece la un regim normal foarte brusc. Si in cazul este posibil ca prietena ta, sa manance de fapt mai mult ca inainte ( ca ai zis ca manca putin) si atunci normal ca se ingrasa. Ce poti sa faci in situatia asta? Ai mai multe variante :
1) Pune-o sa-si masoare toate caloriile consumate in timpul unei zile, pe regimul anterior curei, si apoi sa faca la fel cu caloriile dintr-o zi de cura si sa compare rezultatele. Daca iese ca in timpul curei a luat mai multe calorii decat inainte, atunci sa renunte la ea.
2) Sa adauge si sport in regimul de viata, de multe ori regimul alimentat fara sport nu prea da rezultate.
3) Sa consulte un nutritionist sau poate chiar si un endocrinolog. De ce tine o cura de slabire? Ai spus ca nu prea manca inainte de cura. Daca s-a ingrasat in conditiile in care manca foarte putin atunci s-ar putea sa aiba o afectiune endocrina. Caz in care trebuie sa se trateze urgent!
4) Poate are un metabolism foarte lent si atunci nu prea are ce sa faca.