| PsychoGirl a întrebat:

Am o problema..Acum vreo 3 ani m-a durut prima data clavicula.Atunci nu ma durea tare, ma durea o data la cateva luni iar durerea putea trece neobservata usor.Treaba asta a durat pana in iarna, cand a inceput sa ma doara mai des si mai tare, cel putin o data la cateva zile...Am ignorat si atunci durerea, gandindu-ma ca va trece la fel cum trecea inainte, dar s-a agravat...
De vreo 4 luni ma doare incontinuu, iar durerea e ingrozitoare. intensitatea creste si scade, insa atunci cand e puternica se cele mai multe ori imi dau si lacrimile...
Aveti idee ce ar putea fi? Efort fizic nu prea fac, doar ies la alergat de cateva ori pe saptamana deci de la efort nu este. Niciodata nu m-am lovit acolo, deci nici leziune nu e.
Alte oase nu ma dor. E posibil sa fie vreo forma de reumatism? La 18 ani? Si doar in partea dreapta a claviculei?
Nici in inaltime n-am mai crescut de vreo 2 ani.
Pur si simplu nu-mi explic de ce ma doare in halul asta.
Daca aveti idee ce-ar putea fi va rog ajutati-ma. Cu toate ca probabil voi ajunge la doctor cat mai curand.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ZOZOKid a răspuns:

Reumatismul poate sa apara si de la 14 ani sau chiar de la varste mai mici, mai ales daca ai pe cineva in familie care sufera de reumatism. Iti sugerez sa-ti vizitezi medicul de familie. Acesta s-ar putea sa-ti dea un tratament sau sa te indrume catre un specialist. S-ar putea sa ai nevoie si de o radiografie in aceea zone. La fel, tot la medicul de familie rezolvi.