| beniamin1991 a întrebat:

Am o problema de natura stomatologica. Practic nu ar trebui sa am nicio carie, s-a lucrat la ea ultima oara acum 4 luni si a fost oprit/inlaturat orice proces carios. Totusi am o durere incapatanata care are alte simptome decat cele a unei masele.
De exemplu daca nu as lua un calmat m-ar durea non-stop,imi trece cu orice iau,Auline,Ketorol,ibuprofen,etc. Dintii afectati sunt cel din fata,si cel din partea dreapta la curbura. Ii simt oarecum amortiti,acea senzatie care o ai dupa anestezie inainte de a disparea efectul cu totul numai ca la mine este existenta incontinuu si asta cand nu doare. Daca apas sub nara dreapta simt o durere foarte mare,pe gingine nu doare insa cand apas mai sus pe buza, sub nara dreapta doare. La fel si atunci cand zambesc ( probabil cu se pun muschii fetei in miscare). Ceea ce am eu acum s-ar putea sa fie o infectie, spun asta pentru ca acum 2 ani m-a tras curentul foarte tare si s-a ajuns cu infectia la os, chiar sub gingie la dintii din fata unde a fost nevoie de intervenite chirurgicala. Imi e frica sa nu am acelasi lucru si acum, numai ca de data asta zona este in partea dreapta cu vreo 2 cm si se manifesta altfel. Data trecuta nu imi trecea cu orice medicament luam si fata mi s-a umflat. Acum ma lasa durerea foarte usor si nu e la fel de mare in intensitate. Eu sunt in Austria, aici preturile la dentist sunt uriase 100 euro extractia, ce sa mai zic de interventia chirurgicala care e cel putin 300 ca nimic, Totusi joi voi pleca in tara iar vineri am programare la dentist,pana una alta,as vrea sa aflu cateva pareri de la voi, ideal de la cei care au cunostinte sau cei care au trecut prin ceea ce trec eu acum.
Nu cer posibile tratamente doar pareri asa ca sa imi fac o idee ca sa stiu cam la ce sa ma astept.
De mentionat ca pe langa pastile care imi iau durerea mai iau si antibiotic, Augmentin, care nu pare sa faca nimic. Am luat si inainte Augmentin la cererea medicului dentist,=inainte de a fi operat in gura care intr-adevar mi-a luat durerea insa acum nu o ia ceea ce imi da speranta ca totusi poate nu este nevoie de interventie chirurgicala si am o problema ce necesita o rezolvare mai simpla.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Mi s-a intmplat si mie ceva asemanator, avea o masea plombata pe jumatate si m-a tras curentul ( in momentul acela eram plecata din tara si nu am avut ce sa fac, era o durere ingrositoare), cand am ajuns in tara m-am dus la medicul meu stomatolog, a spus ca era normal sa ma doare ca m-a tras curenutul. S plombat-o definit. Acum defiecare data cand ma trage un pic curentul ma doare, chiar daca nu are nervi ( nici un stomalog nu stie de ce, am fost la 4 pana acum), dar am invatat ca este bun un anti-inflamator ( la pastile contra dureii, imi trecea, dar imi amortea zona si dupa 1-2 ore, durerea revenea), de la ati-inflamator imi trece de tot durerea si nu mai revine ( revine cand ma trage din nou curentul).

| beniamin1991 explică (pentru LaLaura):

Imi poti spune ce anti-inflamator?

| LaLaura a răspuns (pentru beniamin1991):

Ori care. Nici eu nu am stiut prima data ce am luat, toate sunt bune, dar afecteaza stomacul foarte tare ( eu am si probleme cu el ) de aceea se i.au dupa masa la interval de 6 ore parca.

| beniamin1991 explică (pentru LaLaura):

Multumesc pentru raspunsuri.

| LaLaura a răspuns (pentru beniamin1991):

Nu ai pentru ce, sper sa te ajute si sa iti treaca durerea.

5 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

1. Augmentinul nu are rol de a calma durerea ci de a trata infectia. Atata timp cat nu ai facut niste analize inainte si dupa nu poti spune daca a facut sau nu ceva antibioticul.
2. Posibil sa fie infectie. Ca sa rezolvi mai repede problema, inainte de a te prezenta la programare fa o ortopantomografie (radiografie la toti dintii) ca sa vada medicul exact daca e sau nu infectie sau altceva.
3. E posibil si ca durerea sa fie de la nerv. Daca dintele a fost doar plombat dar nu si tratat pe canal, e posibil sa fie nevoie sa faci acum o pulpectomie.
Mult succes si sa ne spui ce vei fi rezolvat!