| Florennce a întrebat:

Am o problema. Cam in ultimii 2 ani am inceput sa beau cafea. La inceput beam ocazional, cand aveam prea multe de facut sau cand eram obosita.In ultima vreme ..mai precis din iarna trecuta am inceput sa beau constant. Beam aproape in fiecare zi, o data la 2-3 zile.iar cam de vreo 2-3 luni incoace beau in fiecare zi fara pauze ..de multe ori ajung sa beau si 2 cafele pe zi. Mentionez ca am 15 ani si sunt hipertensiva. Vad ce reactii adverse are cafeaua asupra mea, dar problema e ca nu ma mai pot oprii. Daca nu beau ma doare capul si mi-e rau.
Ce as putea face? ..Va rog sa ma ajutati! Multumes!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| PanaceuUniversal a răspuns:

Trebuie sa imi raspunzi la ceva mai intai:
1.Cine ti-a spus ca esti hipertensiva la 15 ani?
2. Cand ti-ai masurat ultima oara tensiunea?
3. In ce conditii ti-ai masurat tensiunea?
4. Cine ti-a masurat tensiunea?
5. Fumezi?

| annaZz a răspuns:

Incarca sa inlocuiesti cu nes si incet incet cu capucino.

| niculetu a răspuns:

Buna, si eu am inceput de ´tanar´sa zic asa sa beau cafea, pe la vreo 15 ani ca si tine, acum am 20, la inceput beam doar capuccino vreo 2 ani de zile, dupa am ajuns la cafea cam 2 pe zi, acum am ajuns la 5-6 cafele pe zi, vreau sa mentionez ca lucrez ca barman in jur de 15 ore pe zi, pana pe la 2 dimineata, ma culc pe la 3-4 si peurma la 9-10 iar in picioare la munca happy, de lasat pot sa ma las, am stat si 2-3 zile fara sa beau deloc cafea nu am probleme sa mi se faca rau sau stiu eu ce, dureri de cap etc., singura problema sa zic asa e ca daca nu beau, la munca parca mi se face ziua mai lunga, nu-s prea atent la ce se intampla in jur si mie somn tot timpul happy..asa ca incearca si tu sa te lasi acum cat mai poti, incearca sa bei capuccino ca nu e chiar asa puternic sau cafea cu lapte( cu mult lapte tongue), tot asa tot mai mult lapte si mai putina cafea pana ajungi doar la un pahar cu lapte, e mult mai sanatos! happy