| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cam stanjenitoare: nu mi-a venit menstruatia de o luna adica mi-a venit prima data dar a doua nu. este normal? dau funda! va rog fetele un pic de compasiune

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Justmeandmysmile a răspuns:

Mie dupa ce mi-a venit prima data am stat 4 LUNI fara! Dar apoi ma durea in dreapta si am descoperit la ecograf ca aveam chist ovarian.Stai linistita, doar daca incepi sa ai dureri e bine sa vezi un ecograf.Asa e la incpeut, se va regla.Eu n-am mai avut probleme iar incepe sa scada aceasta dereglare luna de luna la mine.Bafta!

| katynegru a răspuns (pentru Justmeandmysmile):

Multumesc pentru raspuns! si ce ti-a zis doctorul? te rog raspunde-mi!

| Justmeandmysmile a răspuns (pentru katynegru):

Mi-a dat niste pastile care mi-au "provocat" ciclul sa-mi vina la 5 zile dupa terminarea tratamentului si atunci a disparut si chistul. Oricum nu iti recomand sa iei acele pastile decat daca esti in situatia mea.Acum nu mai am nimic de atunci n-am mai patit asta si inca mi se mai regleaza ciclul. Penultima da am stat 2 luni fara, iar ultima data cam o luna si ceva deci dupa cum vezi scade.Plus ca nu la toata lumea este regulat depinde de fiecare om.Ti-am zis doar daca o sa ajungi dupa ceva timp sa ai dureri sau daca trec minim 2 luni si nimic, nu strica un control. Doar te verifica cu o ecografie, nu doare nu nimic unde iti studiaza ovarele sa vada daca e totul ok.Stai linistita! P.S un sfat bun: daca vreodata ai dureri in partea dreapta (chiar daca nu e vorba de intarziat ciclu etc) nu te duce la un doctor la spital mai intai ca sigur aia o sa spuna ca ai apendicita desi poate nu e asa, asta e un motiv in plus sa faci ecografii acolo iti poti da seama daca o durere in dreapta are legatura cu ovarele sau nu. Sper ca te-am ajutat, daca mai ai vreo intrebare trimite mesaj sau raspunde aici la intrebare. O zi buna! Mersi pentru fundita!

| Justmeandmysmile a răspuns (pentru katynegru):

Si inca o chestie,orice problema ai vea nu ezita sa vorbeti cu mamica ta, fiindca ea trebuie sa iti fie cea mai buna prietena pe langa mama, ea este in stare sa te ajute. Chiar si cea mai mica ingrijorare pe care o ai, spune-i-o

| katynegru a răspuns (pentru Justmeandmysmile):

Fundita iti apartine! multumesc din suflet! te pup

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Așa este debutul, poți bea ceai de crețișoară, ajută a reglarea menstrei.
Pa, pa.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Buna! Stai linistita, acesta nu este motiv de ingrijorare deoarece e ceva normal ca la inceput (in primele luni) sa nu iti vina la data fixa sau sa mai treaca o perioada de timp. Asta li se intampla la aproape toate fetele. happy

| Mimino a răspuns:

Daca excludem o sarcina (tu stii mai bine daca poate fi luata in calcul aceasta varianta), mai ramane varianta unei dereglari hormonale. Pentru a doua varianta, cel mai bine este sa te adresezi un medic endocrinolog. Toate cele bune!

| CandyGirl_5618 a răspuns:

Da,este normal este doar o dereglare, nu vine exact la fix o luna mai intarzie cate odata sau poate vine prea devreme.Nu ai de ce sa iti faci probleme.

| Eaeea a răspuns:

Daca esti adolescenta da! menstruatia se regleaza pe la 20 de anihappy

Răspuns utilizator avertizat
| andreia1999 a răspuns:

E normal.e dereglata primul an.2 dupa aia e normal