| theStar a întrebat:

Am o problema care de ceva timp ma dernajeaza ...transpir abundent in zona axilei(si iarna si vara) ...aceasta nu miroase dar ma simt jenata deoarece se vede. va rog sa`mi ziceti ce e de facut daca ati avut aceasta problema sau o avetibig grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Pe langa sfatul dat de legiutoare, eu iti spun sa incerci sa de dai in zona axilei cu putin bicarbonat de sodiu alimentar, pus pe un pic de vata si umezit, reduce nivelul transpiratiei, iar pentru cei ce au o transpiratie urat mirositoare, indeparteaza acest miros.

mariana
| mariana a răspuns:

Alllinna, stiu ca nu este declansata de o ciuperca insa acest gen de tratament "babesc", s-ar putea spune, are efect si poate fi folosit pana la solutionarea problemei. E posibil sa aiba probleme si cu sistemul neurovegetativ si atunci apare un exces de transpiratie, care se manifesta la stres, emotii chiar pozitive si la efort.
Daca problema transpiratiei tine de multa vreme atunci singurul mod de a rezolva problema este, sa mergi la medicul de familie care, iti va da trimitere fie sa faci anumite analizeze, pentru precizarea diagnosticului, fie te trimite la medicul dermatolog, ori neurolog, dupa caz. Oricum multa sanatate si sa te faci bine.

| Lacramioara_6794 a răspuns:

Foloseste lady speed stick e foarte bun si nu lasa nici urme big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Mergi la medicul de familie pentru investigații, o vizită la un medic endocrinolog pentru dozările hormonale cât și un medic internist. Analize de sânge, preventiv.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti face toxina botulinica (este o analiza ) pentru hiperhidroza pe care o ai, la un laborator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Emariana nu este o ciuperca este declansata din hipotalamus de soc emotii stres si altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseste de la Garnier antiperspirantu` ala cu minerale active, dar varianta aia pentru mult efort fizic si stress! La mine a dat rezultate ca si eu aveam aceeasi problema ca tinesad.

Succes, sa fi iubita!:*:*:*