| iMicutssa a întrebat:

As vrea sa vorbesc despre o problema mai sensibilă. Este vorba de transpiratie. Am 14 ani, sunt fată. Ideea este ca de fiecare data când ies cu prietenii sau la școală chiar, mai exact când sunt înconjurată de persoane eu transpir foarte mult în zona axilei. Menționez că atunci când sunt acasă nu am niciun fel de problema. Și transpiratia este una care nu miroase. Eu nu sunt tăcută sau prea timida, stresata când sunt cu ei dar totuși fac asta si mereu se lasă cu pata la subraț. Eu am problema asta de ceva timp, chiar din clasa a 6-a. ( atunci când sunt în momente stresante transpir, dar peste măsură, fie frig fie cald / nu este vorba de igiena pentru ca ma spal și mă rad.) Mama a spus ca o sa vorbească cu un dermatolog, dar credeti ca este vorba despre hiperhidroza? Acum ma gândescc ca anul viitor o sa fiu boboc și o să îmi fie mult prea greu sa îmi mai ascund problema.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MeForeverAlone a răspuns:

Bună!
În primul rând vreau să spun că am întâlnit multe persoane care transpirau și lăsau pete la subraț, deci la unele persoane e ceva foarte normal.
Eu cred că nu e mare lucru dacă transpiri puțin din cauza stresului, n-aș zice că este hiperhidroză pentru că boala aceasta apare în momentul în care suferi și de anxietate, atacuri de panică, ai avut traume și așa mai departe, și în plus apare mai mult la oamenii în vârstă sau la femeile care au trecut la menopauză, mătușa mea de exemplu care are vreo 45 de ani a trecut la menopauză și transpiră foarte mult, în cap, pe palme, la subraț ș.a.m.d.
Eu îți sugerez să bei mai multă apă și să încerci să te simți în largul tău, să renunți la stres, stresul îngrașă :)) pentru că există mulți oameni care au astfel de simptome, e doar ceva normal pentru corpul tău.
Uite câteva trucuri care sper că te vor ajuta la liceu:
-poartă haine cu culori închise, cum ar fi negru, albastru închis, vișiniu
-când îți cumperi haine, caută unele stil chimono, cu mâneci largi
-încearcă să ții mâinile mai depărtate de corp, adică la școală să ții coatele mai mult pe bancă ca exemplu
-vara ai putea căuta bluze decupate sub braț, ceva mai șic :)
Ai putea să arunci o privire pe site-ul acesta:
http://www.bobomoda.ro/catalog/bluze-camasi-si-cardigane-281099
oricum, dacă tot intri la liceu și o să fii boboc ai putea să faci o schimbare și să folosești epilator, e mult mai eficient ( e doar un sfat, nu o lua ca pe altceva)
Uite aici un site pe care o să găsești mai multe,, leacuri" pentru problemuța ta:
http://www.sfatulmedicului.ro/......ctor_32793
Multă baftă!

| RAY a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Hainele inchise la culoare te fac sa trasnpiri mai mult, asta stie oricine, hainele deschise la culoare te racoresc mai bine, daca bea multa apa va transpira mai mult

| MeForeverAlone a răspuns (pentru RAY):

Hainele închise te fac să transpiri vara, dacă stai la soare, iar din câte știu eu ne apropiem de iarnă. Cât despre apă, este un fapt știut că un om normal trebuie să bea cel puțin 8 pahare de apă pe zi pentru a echilibra nivelul hidric din organism și pentru a menține constantă temperatura corpului.
http://www.csid.ro/......-10956293/
Te rog să te informezi cu atenție data viitoare când mai încerci să contrazici pe cineva.

| RAY a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Deci iarna daca porti haine inchise la culoare si intri intr-o incapare calduroasa nu vei transpira? daca tu bei multa apa nu transpiri mai mult ca daca nu bei asa multa? eu nu ma contrazic cu tine eu isi spun adevarul.nu are importanta ca e iarna, vara hainele inchise la cloare mentin caldura corporala mai bine ca cele deschise la culoare

uite ce scrie un site

Transpiratia este accentuata de obiectele vestimentare care nu lasa pielea sa respire. Este recomandata evitarea hainelor din materiale sintetice si optarea pentru fibrele naturale: in, bumbac. De asemenea, hainele inchise la culoare atrag si mai tare caldura, drept pentru care imbracati-va in culori deschise.

http://sfatulparintilor.ro/......nspiratia/

| RAY a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Alt articol

http://sfatulparintilor.ro/......nspiratia/

eu nu spun sa nu bea apa, dar daca bei prea multa vei transpira mai mult, e logic ea bea vara 2 litri de apa sau doar unul singur la exact acelasi temperatura organismul va transpira diferit, dar asta nu inseamna sa nu bei apa, transpiratia e ceva normal pentru organism nu e ceva anormal

18 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cred ca are legatura cu alte persoane, emotii gen. Sau daca nu, poate esti atat de activa in general incat esti predispusa sa transpiri usor. In cazul tau, din pacate, nu ai ce sa faci decat injectii din acelea ca sa nu mai transpiri dar nu le recomand deloc.

| iMicutssa explică (pentru Adry05):

Hmm, înțeleg

| RAY a răspuns:

Se poate ca transpiratia sa fie si de ordin emotional, sa transpiri cand esti inconjurata de alte persoane, dar singura cand esti nu transpiri? atacuri de panica nu ai?

| T0T a răspuns (pentru RAY):

Cred că nu i-ai citit întrebarea.

"Eu nu sunt tăcută sau prea timida, stresata când sunt cu ei"

"Menționez că atunci când sunt acasă nu am niciun fel de problema"

| RAY a răspuns (pentru T0T):

Ideea este ca de fiecare data când ies cu prietenii sau la școală chiar, mai exact când sunt înconjurată de persoane eu transpir foarte mult în zona axilei

de ce transpira doar cand e cu prieteni ei?

| T0T a răspuns (pentru RAY):

Ea spune că nu e stresată când e cu ei deci ori minte ori nu își dă seama ori e mediul de vină. Nu știu. Ar trebui să vadă un dermatolog.

| RAY a răspuns (pentru T0T):

O cauza trebuie sa existe, se stie ca stresul, emotile causeaza transpiratie pentru ca inima bate puternic si corpul se inclazeste, dar poate e o cauza dermatologica cine stie

| T0T a răspuns (pentru RAY):

Sau poate e faptul că e mai activă când iese undeva decât atunci când stă degeaba în casă.

| iMicutssa explică (pentru RAY):

Probabil ca da, mai am emoții la școală. Dar cred ca este firesc nu-i asa? Și în plus nu credeti ca s-ar putea stăpâni?

| RAY a răspuns (pentru iMicutssa):

Trebuie sa mergi la dermatolog, aici sunt simple pareri fara o documentatie stiintifica, plus ca trebuie sa faci ceva analize sa se dovedeasca daca suferi de ceva sau nu, sunt destule analize dermatologice daca descoperi ca nu ai nimic mergi si la un pshiolog, poate cauza e alta decat as putea sti eu, de asta exista doctori sa mergem la ei, ca daca sar rezolva totul pe TPU nu ar mai exista spitale, doctori, medicamente etc

trebuie sa te duci la doctor

| ElenaMaria201403 a răspuns:

Incearca la farmacie, exista spray-uri speciale

| iparvulescu19 a răspuns:

Eu vreau să spun doar atât SARE DE LAMAIE TE SCAPA DE ASTA TIMP DE 2 SAPTAMANI (o pui in cada cu apă ) si trebuie sa stai ceva timp iar după aceea că prin minune nu mai ai nimic fă asta si o sa te convingi singura

| iparvulescu19 a răspuns:

Sare de lămâie recomand dispare asta imediat si durează un timp îndelungat doar o pui in cada cu apa si atât

| iparvulescu19 a răspuns:

Dacă o să faci lucrul ăsta nu vei regreta îți spun dinropria eperienta