| SunshineSunrise a întrebat:

Am o problema. Ce as putea sa am? Daca e inuman ce fac. Nu sunt pașnică de felul meu. La modul daca ma enervează cineva ma irosesc si fac scandal si urlu sau sar la bătaie. In casa daca pățesc asta sparg câte ceva. Acum m-am certat cu mama si din greseala am spart o țeavă si am rupt parchetul. Ajutor. Ce pot sa am? Sindrom? Vreau sa ma remediez

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
59 răspunsuri:
| ionutflorin123 a răspuns:

Adica se observa pe fata ta ca esti o fire toxica, incearca sa ti relaxezi fata si sa zambesti, cand te enerveaza cineva nu i baga in seama gandeste-te mai bine ce sa poate intampla dupa actiuni.

| Camelia25 a răspuns:

Nu este inuman dar violenta nu este buna, nu suntem animale care traiesc in jungla pentru a folosi la ceva agresivitatea, este important sa stii ca violenta in general nu conduce la nimic bun in societatea in care traim, te rog sa nu ma iei in nume de rau dar aceasta e realitatea. Este important ca si tu sa vrei, sa ai vointa de a schimba aceasta parte a personalitatii talr, sa gestionezi de forma conștientă propriile emoții si gânduri si sa schimbi viziunea asupra lucrurilor, poate ca nu mereu ai dreptate, trebuie sa empatizezi cu ceilalți, sa te pui in locul lor. Cand ne enervam valuri de energie ne trec prin corp si explodăm, un lucru care ajuta foarte mult persoanele mai nervoase de fel este sportul, s-au activitati care sa implice energie mintala, cum ar fi rezolvarea puzzlelor etc. depinde de ceea ce-ți place, când îți direcționezi aceasta energie asupra altor activități de genul vei putea observa schimbarea care se va da in interiorul si in jurul tau, vei avea mai multa rabdare, vei fii mai înțelegătoare iar creativitatea ta va creste

| Camelia25 a răspuns:

Vad numai răspunsuri idi. oate, fata a recunoscut că are o problema și în schimb primeste mai mult critici decât răspunsuri constructive

| relian a răspuns (pentru Camelia25):

Asa crezi tu ca raspunsurile is numa idioate? Dar tu ai citit intrebarea? Eu nu cred ca ai citit-o laughing ca de o citeai nu mai spuneai balariile astea.

Fata e pusa pe glume,ori se crede,sau se vrea sa fie crezuta mare vedeta laughing
Tu citesti ce scrie? Am rupt parchetu laughing Interesant, tu ai putea sa rupi un parchet instalat? Si barbat de ai fi cam greu sa faci asa ceva.
Unde pui ca spart si o teava, acu de care teava numa ea stie, probabil e Xman laughing are lame la degete.
Eu cred ca se uita la filme de genul asta si dupa incearca sa devina interesanta, dar se face doara de ras pe aici, asta e parerea mea laughing

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru SunshineSunrise):

Of saracuta de tine happy ar trebui sa ignori total si sa te urinezi pe persoanele care iti dau hate. chiar daca faci/ai facut sport de contact esti o fire vulnerabila pui orice la sufletel si te enervezi cand ar trebui sa cauti alte alternative, probabil ca haterii te au ''citit'' si te lovesc fix in acel punct sensibil. continua sa faci sport te va intari, te va ajuta foarte mult sa ai un psihic cat mai sanatos, iti recomand alergat in aer liber face minuni.

| relian a răspuns (pentru SunshineSunrise):

Daca ai probleme este bine sa consulti un medic ceva.Si de ce crezi tu ca cineva isi bate joc de lume? Daca ai probleme poate ca asa vezi tu,dar asta nu inseamna ca e si real.
Stii vorba aia fiecare vede lucrurile diferit. Daca crezi ca eu rad de lume gresesti.
Scuze ca ma bagai si eu in discutie,dar mi s-a parut sincer, ca faci misto pe aici, cu ruputul parchetului, tevilor etc, dar de zici ca ai probleme e ok, nu mai zic nimic.Bafta

| Crylia a răspuns:

Incearca sa mergi la un psiholog, el are competenta necesara pentru a te ajuta in aceasta situatie, nu noi.

| Nostal a răspuns:

Cand se mai intampla zic sa stai pe loc, sa te linistesti si sa iti dai seama ca e gresit ceea ce faci

| Mosotti a răspuns (pentru Nostal):

Degeaba isi da seama daca are un caracter prost! Isi da seama f bine, dar i s-a tolerat, ca daca-i dadeai una peste ochi sa vezi cum se potolea rapidemente. Si parintii aia-s prosti rau. Sau ziceam sa iasa afara sa se descurce cum o fi, si am terminat povestea, daca nu se duce la doctor asa cum am zis. I s-a tolerat si subjuga pe toti. Sa nu faca asa si cu altii, ca si-o ia instant.