| SunshineSunrise a întrebat:

Am o problema. Ce as putea sa am? Daca e inuman ce fac. Nu sunt pașnică de felul meu. La modul daca ma enervează cineva ma irosesc si fac scandal si urlu sau sar la bătaie. In casa daca pățesc asta sparg câte ceva. Acum m-am certat cu mama si din greseala am spart o țeavă si am rupt parchetul. Ajutor. Ce pot sa am? Sindrom? Vreau sa ma remediez

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
59 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Teava era de cupru sau pexal? Fitingu a rezistat? Parchetu era laminat sau triplu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Roagate sa nu ai epilepsie, ar trebui sa vizitezi un psihiatru, nu e deloc firesc ca o fata sa fie agresiva sa faca crize. incearca sa te potolesti.si eu eram asa da ca prin minune mi am revenit si acum sunt cea mai pasnica persoana.

| Crylia a răspuns:

Incearca sa mergi la un psiholog, el are competenta necesara pentru a te ajuta in aceasta situatie, nu noi.

| johnnny123 a răspuns:

Asta la o zi după ce ai snopit în bătaie o vecină pe scara blocului?

Păi din doua una: ori spui adevărul și atunci trebuie neapărat să mergi să te controlezi la căpșor (înainte să mergi cu cătușe), ori minți de îngheață apele și atunci ești o copiliță care caută atenție și ar trebui să te duci la culcare.

| ywar a răspuns:

Astept un moment in care cineva sa-ti aplice o corectie.

| Camelia25 a răspuns:

Nu este inuman dar violenta nu este buna, nu suntem animale care traiesc in jungla pentru a folosi la ceva agresivitatea, este important sa stii ca violenta in general nu conduce la nimic bun in societatea in care traim, te rog sa nu ma iei in nume de rau dar aceasta e realitatea. Este important ca si tu sa vrei, sa ai vointa de a schimba aceasta parte a personalitatii talr, sa gestionezi de forma conștientă propriile emoții si gânduri si sa schimbi viziunea asupra lucrurilor, poate ca nu mereu ai dreptate, trebuie sa empatizezi cu ceilalți, sa te pui in locul lor. Cand ne enervam valuri de energie ne trec prin corp si explodăm, un lucru care ajuta foarte mult persoanele mai nervoase de fel este sportul, s-au activitati care sa implice energie mintala, cum ar fi rezolvarea puzzlelor etc. depinde de ceea ce-ți place, când îți direcționezi aceasta energie asupra altor activități de genul vei putea observa schimbarea care se va da in interiorul si in jurul tau, vei avea mai multa rabdare, vei fii mai înțelegătoare iar creativitatea ta va creste

| FreddieM a răspuns:

Nu sunt psiholog dar as avea o recomandare inventata de mine care functioneaza de minune, care desi sunt pacifist convins o aplic in orice situatie de viata. Am numit-o,, Regula lui 50". Ma explic. Daca te incadrezi in categoria persoanelor normale, adica nu ai labilitati psihice sau alte afectiuni de acest tip, ai 50 la suta sanse sa ai o reactie pozitiva sau negativa. Injuratul, aruncatul obiectelor, raspuns ofensiv, sunt actiuni voluntare dar nonnecesare care au intotdeauna consecinte mai mult sau mai putin grave. Daca te gasesti in fata unei situatii care pare critica sau impune o anumita reactie din partea ta, opreste-te o secunda si aplica aceasta regula. Garantez ca te vei schimba in bine si te vei debarasa de multe obiceiuri urate. Sper sa-ti fie de ajutor recomandarea mea. Salutari

| Camelia25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este atât de simplu, și ce legătură are epilepsia( descărcari electrice in creier care duc la paralizari) cu problemele personalități?
Personal nu recomand ca psihiatricii sa se implice in probleme ale subconștientului, pe termen lung poate agrava starea mintală a pacientului. Ideal ar fi că toți sa ne cunoaștem mai bine dar atenția interioara plictisește

| Camelia25 a răspuns:

Vad numai răspunsuri idi. oate, fata a recunoscut că are o problema și în schimb primeste mai mult critici decât răspunsuri constructive

| llleo a răspuns:

Nu știu ce ai, dar atâta vehemență în niciun caz nu face bine. Ai putea încerca să meditezi. Exerciții de relaxare. https://www.youtube.com/watch?v=iCXCnJrTdYs
Evită situațiile conflictuale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti copila

Bula
| Bula a răspuns:

Simptome de schizofrenie agresiv-impulsiva.
Daca nu vei reusi sa te stapanesti, atunci te vor duce la psihiatrie, in camasa de forta.

| RoCkKiD a răspuns:

Ai o problema cu controlul furiei si deficiente in gestionarea emotiilor negative.

Modul in care reactionam fiecare cand nu ne convine ceva este rezultatul interactiunilor sociale respectiv a ceea ce am descoperit fiecare ca e eficient sau nu. In cazul tau ti-ai interiorizat niste reactii care nu-s nici eficiente nici dezirabile social.

A mai sugerat cineva varianta cu terapia si spre aia as merge si eu. Va fi un proces de durata pentru ca trebuie sa inveti sa reactionezi altfel dar cred ca va merita pe termen lung.

Nu ai de ce sa te vindeci pentru ca nu esti bolnava, trebuie doar sa inveti sa reactionezi altfel. happy

| Donsavas a răspuns:

E o boala nervoasă. Doar psihiatrul poate stii ce ai. Cu tratament, nu vei mai face toate astea.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Asta pentru ca te prostesti. Te lasi controlata de imprejurimi, te lasi purtata de sinele tau, de egoul tau. Incearca sa constientizezi fiecare moment, fiecare secunda si o sa vezi ca totul o sa se schimbe. Simte fluxul de sentimente care trec prin tine in astfel de momente, exact ca un rau. Insa aici intervin mai multe lucruri cu mult peste constiinta umana de zi cu zi, astfel incat nu oricine poate sa faca asta si este nevoie de cateva zile de invatare si autocunoastere ceea ce este prea "enervant" pentru o varsta frageda, intrucat necesita multa rabdare.

Desigur ca nu o sa faci asta, dar ai putea insa (varianta usoara), ca atunci cand ai astfel de iesiri sa porti ceva, un obiect si sa te uiti mereu la el, sa iti amintesti ca trebuie sa te calmezi. Priveste ca pe un joc. Si tot asa pana cand o sa reusesti sa te calmezi mereu.
Bafta.

| RAY a răspuns:

Esti amuzanta, ma mir cum te pot lua in serios atatia laughing sa te faci actrita

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Retardism cronic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Camelia25):

In alte intrebari a spus ca o lesinat de cateva ori si o persoana epileptica face crize

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Camelia25):

Uite: https://www.google.com/......https?/url daca nu are epilepsie o boala cronica psihica tot are si fara tratament psihiatric nu o sa isi schimbe gandirea.

| Sindbad a răspuns:

Sindrom? Prea multa sensibilitate
daca te enervezi pe prostiiile altora (sau ale tale), gandeste-te ca asta nu o sa-i faca mai destepti (si nici pe tine nu o sa te ajute cine stie ce), iar de platit tevile rupte si parchetul tu o sa o faci.
Oricum nu este cazul sa te inhibi prea mult din cauza asta, este normal sa te mai apuce si furia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Noi nu avem sigur de unde sa stim ce are pana nu merge la un specialist. Poate fi si bipolara poate fi si antisociala etc.eu am presupus ca ar avea epilepsie si din intrebarile ei anterioare unde spune ca o lesinat de careva ori si in intrebarea asta care reiese ca face crize nu mai stiu unde o zis ca i se inroseste fata inainte sa razbucneasca deci ca la epileptici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

laughing

| Camelia25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intregul comportament uman este dirijat de hormoane, mediul, gandurile, emoțiile si subconștientul influențează. Psihiatrul elibereaza pastile care in mod artificial regleaza glandele care eliberează hormonale pentru ca persoana sa se comporte într-un mod anume, de exemplu unui copil foarte energic i s-ar da o doza care să-i scada energia... Nu este foarte etic totuși, si la urma urmei nu ar rezolva problema de la rădăcină doar ar înmascarao

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Camelia25):

Da eu nu cred ca bolile psihice in special cele cronice se vindeca doar se trateaza medicina psihatrica nu a evoluat deloc!
Totusi fetei in cauze nu i ar strica un psiholog sau psihiatru asta in caz ca nu o pus intrebarea la caterinca si sa ceara atentie. orisicum sunt multi bolnavi/bolnave mental aici. totusi unele tratamente calmeaza agitatia, agresivitatea.

| CM7YRE a răspuns:

Lasand toate raspunsurile deoparte, poti incerca sa vezi singura in ce situatii te enervezi, din ce cauza. Nu inseamna ca ceva e "inuman" daca asa il consideri tu, sau chiar daca este; poti incerca sa vezi ce iti cauzeaza/provoaca asta; trebuie sa fie un factor intern/extern; trebuie sa existe o cauze sa apara efectul; remedierea, nu functioneaza la toate persoanele cu acelasi "Tratament" fiind subiectiv modul de "vindecare". Incearca sa te expui usor cat mai multor situatii, poate "cui pe cui se scoate", macar sa vezi de unde porneste totul; daca e din exterior sau din interior.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Camelia25):

Mare dreptate ai pe fata asta ar ajuta-o mai degraba sa mearga la un cabinet de Bioenergie decât psihologi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai nici o boala, pot fi niste traume din copilarie care iti cauzeaza nervozitatea asta.
Nu e nimic gresit incearca Meditatie, Bioenergetics, full body awerness sunt pe Yt

| CleanHeart a răspuns:

Ai nevoie de un ajutor specializat si incearca sa te calmezi nu e ok sa ai aceasta atitudine, ti.ai pus vreodata intrebarea ' de ce reactionez asa, oare chiar nu ma pot controla sau nu vreau? ' si in felul asta poate reusesti sa faci o schimbare la tine, pana atunci iti dau de la mine calmitate, e deja full.
Un ultim sfat pentru tine e acela sa nu exagerezi lucrurile, nu e nevoie sa ne enervam din orice chestie marunta lipsita de importanta, crede-ma ca poti sa iti rezolvi o problema si fara sa reactionezi asa ca tot acolo esti, doar incearca si cand iti vine sa spargi ceva mai bine te gandesti de doua ori, esti un om inzestrat cu ratiune si control depinde de tine totul, daca ai nervi mari sunt niste pastile pe care o sa ti le recomande doctorul si o te calmeze imediat.

| TOOL a răspuns:

Ții se trage de la cafeaua celor de la starbucks laughing.
Jk cel mai bine e să apelezi la un psiholog, nu să întrebi niște anonimi pe un site numit TPU. după cum vezi 1/2 răspunsuri sunt doar ca să fie acolo.

| Dalmore a răspuns:

Suferi de prostie cronică.