| Badrock a întrebat:

Bună TPU.
Am nevoie de ajutor.
Ma aflu într-o situație foarte dificila și stresanta în același timp.
Sunt singurul copil la părinți, ai mei s-au despărțit și mama si-a refăcut viata. Nici cu tata nu a avut trai bun, o bătea, am avut o copilărie cam trista, n-am avut parte in viata de un tata care sa ma susțină, sa fie acolo.
In fine, acum problema e alta, bărbatul asta de al 2 lea cu care a stat mama împreună are hainele la noi acasă, a făcut câteva renovări la casa. Ei s-au certat, fiindcă el este un om dificil (pot spune puțin nebun dacă bea prea mult) și în seara asta a sunat-o pe mama și i-a spus ca ii da foc la casa, ca are pretenții la casa (el nu are niciun act la casa, casa e a părinților mei). Renovările pe care le-a făcut nu costa sute de mii de euro. A ridicat 2 pereți din bolțari și a cumpărat cele necesare pentru baie(circa 60 milioane) dar lucrurile sunt împachetate.
Problema care ma framanta e asta, mi-e frica sa nu vina noaptea sa pățesc eu cu mama ceva, sunt fata, credeți-mă ca nu am niciun sprijin. Mama mereu s-a comportat frumos cu el, dar e un om dificil. S-au împăcat de multe ori dar acum nu cred ca e cale de întoarcere.
Din câte am înțeles spunea ca are o soluție periculoasa într-o sticla și dacă o da pe cineva arde pielea.
Credeți-mă chiar ma tem.

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Anunțați politia despre amenințări.

| Simpatic a răspuns:

Mama ta ar trebui sa ceara un ordin de restrictie, la politie intr-o prima faza trebuie sa mearga, fata de acest concubin, daca se va si da acest ordin ramane de vazut!
Trebuie sa mentioneze ca isi simte viata amenintata, viata ei si a ta!
Insa e musai sa incerce!
Daca nu vrea ea poti merge chiar tu!
Ca jegul sa nu se simta abandonat si tras in piept ar trebui ca banii investiti de el, cei 6000 de lei sa ii dati inapoi!

| Violleta2022 a răspuns:

Pune pe mama sa faca reclamatie la Politie, cat mai repede!

Pacat ca mama ta nu a fost capabila sa invete nimic de la prima relatie toxica, cu taica-tu, odata ce a ales la fel de rau si a doua oara, unom violent si acum suferiti amandoua.

| sierra1 a răspuns:

"a sunat-o pe mama și i-a spus ca ii da foc la casa"

DACĂ e chiar așa cum spui, poliția rezolvă problema asta, nu noi!

| Lucaaragiale23 a răspuns (pentru sierra1):

Ce polițe, ce avocați, că daca lasă sierra1 un răspuns s-a rezolvat tot happy

| Dismally a răspuns:

Singura solutie ar fi ca mama ta sa faca o reclamatie la Politie.

| Hyperion7 a răspuns:

Faptul că el reacționează în așa manieră,e din cauza faptului că se află sub efectul consumului de alcool.
Cât despre casa,având în vedere ca e a părinților tăi,el nu participă nici direct nici indirect,asta daca nu sunt căsătoriți,daca sunt căsătoriți, împart doar ce au făcut împreună.
Concubinajul nu atrage de la sine împărțirea bunurilor in mod egal sau in vreun mod.
Cât despre cat de fioros e el...să știi că astfel de persoane nu sunt așa cum pretind ele.
Adică îți zic că am trecut și eu prin asta.
Am văzut atâta violenta, atâtea certuri,încât nimic nu mă mai speriehappy
Deocamdată doar poliția îl mai poate calma, iar daca nu o face, poți sugera mamei tale sa își facă un ordin de restricție.
E un pic dificila situația și din prima faptului că mama ta fiind femeie, e mai greu cu poliția, dar poate ai noroc și scapi ușor și tu, și mama ta.

| CarmenCraciun a răspuns:

Cel mai bine este sa te muti. Nu ai treaba cu alegerile parintilor.

| All2exxtra a răspuns:

Poliție, clar.
Dar aici depinde și de mama ta. Eu zic sa o convingi că e o situație serioasă și că trebuie să reclame comportamentul asta.