| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara nu mai pot de nervi fata surorii mele care are 4 ani mi-a luat cheia de la apartament si a pierdut-o si nu recunoaste! Am cautat-o toti timp de 2 ore dar nu dam de ea! Sunt nevoit sa sparg usa! Sora mea foarte senina ca nu e fata ei de vina, nu e vina fetii e vina ei ca mama ca nu o supravegheaza si nu are grija de ea.ea zice ca e vina mea ca imi las lucrurile aiurea ca asa sunt copii! Cum pana mea sa fie vina mea ca copilul meu se urca pe scaun si sa ia cheia din raft! precizez ca suntem la mama mea! Asta nu e prima oara a mai venit la mine acasa de cateva ori si mi-a luat actele din portofel gasindu.le mai apoi bagate sub pat mi-a luat telefonul de la incarcat si a dat cu el de pamant si mi la spart iar sora mea a ras nici decum sa o certe sau sa zica sa mi-l repare acum cateva zile ia spart telefonul mamei mele care era cumparat de mine iar sora mea nu a zis nimic a inceput sa rada iar azi a fost vorba sa punem amandoua bani sa ii cumparam mamei telefon dar ea a facut pe proasta i-am cumparat singura telefonul! Am ajuns la capatul disperarii! Iar sora zice ca nu e vina fetii ei! Ca e vina mea ca imi las lucrurile la vedere! Cum pana mea sa fie vina mea ca ia salbatica de fiesa luctirile cate sunt puse bine in mobila si mi le pierde! Sunt un tun de nervi imi vine sa urlu ca ma gandesc ca o sa trebuiasca sa sparg usa sa pot intra la mine in casa! Voi credeti ca sunt eu de vina!?

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da,dta ești de vină, cî nu ai grijăă de lucruri. Fata de 4 ani explorează, cunoaște lumea, face acum greșeli, ca să (nu) le facă când va fi mare.

| SilentRain a răspuns:

Cu asta se ocupă copii de 4 ani, curiozitate și nazdravanile sunt normale
Totus părinții ar trebui sa se ocupe de educația copilului
Învățare de minte data viitoare stai cu ochii pe purandel ca pe butelie

E un pic cretina întrebarea ta, n-ar nici o relevanta...

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Nu vad de ce ar fi cretina, eu am intrebat pentru ca ea tot zice ca e vina mea! Si logic ca stau sa ma gandesc daca si alti din exterior au aceeasi parere

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca ai înjur de 14-15 ani...Da ma rog...
Majoritatea adulților știu ca copii mici sunt obraznici, deci da e datoria ta ca să fii atenta în preajma copiilor
Și părinți sunt de vine ca nu fac nimic sa îndrepte situația și sa explice copilului ce e bine și ce e rău, faptul ca sor'ta râde nu e ok deloc...
Prin urmare voi "adulți" sunteți de vina și tu și sor'ta

| eckblume a răspuns:

Tu erai responsabila la 4 ani? De ce nu supravegheati copilul si il lasati singur sa se joace? Daca ai camera ta, inchide usa cu cheia sa nu mai fii nevoita sa iti gasesti lucrurile imprastiate.
Discuta serios cu sora ta fiindca pare extrem de nepasatoare in privinta educatiei copilului -》 din ce spui tu acolo sora ta rade in loc sa gandeasca matur. Copila e curioasa, face nazdravanii, e varsta cand descopera mediul si nu trebuie sa te superi pe ea.
Daca sta cineva tot timpul cu fata, problemele de genul vor fi evitate. Stiu si eu cum sunt copiii mici, dar cu blandete le poti explica ca nu e frumos sa arunce cu lucruri. Sa gasesti un vinovat e usor.

| anonim_4396 explică (pentru eckblume):

Nu era responsabilitatea mea sa il supraveghez pentru ca am un bebelus de 6 luni de care trebuie sa ma ocup si pe deasupra eram la mama in casa iar sora o arunca pe fiesa ori in capu meu ori al mamei sa ne ocupam noi de ea pentru ca ea nu isi ridica curul de pe scaun

| anonim_4396 explică (pentru eckblume):

Nu eram responsabila la 4 ani nici nu ii cer asta fetii dar faptul ca masa o lasa sa faca prostii iar ea rade nu ii zice nimic e sub orice critica ca mai apoi sa isi mai bata si joc sora zicand ca nu lea pierdut fata mea tu le.ai pierdut! Are un comportament extrem de urat la 4 ani.ea si pe strada cand vede copii cu prajituri sau jucarii in mama se repede pe ei sa le ia

| eckblume a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu, mama ta sau oricine din familie trebuie sa discutati cu sora, fiindca râsul nu ajuta in situatiile de genul acesta.