| IreneInEngland a întrebat:

Am o problema cu tenul de ceva timp. Am fost la dermatolog si mi-a dat Zynerit pentru 'acnee' fara ca macar sa se uite prea bine. Chestia e ca eu nu am acnee asa ca in poze. Nu am deloc cosuri inflamate care dor la atingere aproape niciodata. Problemele care le am pe frunte in special a pornit de la o iritatie de deasupra sprancenei asemenea unor bubite care s-au extins pe toata fruntea. Nu stiu cum sa le descriu prea bine dar sunt mici, nu dor, uneori insa ma scarpina si pot sa spun si sper ca e corect ca arata ca niste puncte negre inflamate. Cand le sparg iese puroi ca la un punct negru dupa care se usuca si dispare. Dar dupa unul apar si mai multe in loc. Zyneritul nul folosesc de mult dar desi imi usuca tenul bubitele-punctele negre sunt inca acolo. Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Vezi daca merge cu CLEARASIL de la farmacie!

| AliGab a răspuns:

Incearca sa gasesti sa cumperi o crema de galbenele de la manastire (ti-o recomnad pentru ca acolo se folosesc doar ingrediente naturale). Foloseste-o cam de 2-3 ori pe zi. O sa constati ca este un pic uleioasa, dar face bine. Pe langa aceasta mai fa infuzie cu ceai de musetel (are proprietati antiseptice). Observa rezultatele dupa 2 saptamani. P.S: daca te hotarasti sa faci acest tratament si vezi ca problemele nu inceteaza - ceea ce nu cred - du-te la alt dermatolog). Sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Îţi recomand să foloseşti mai bine o mască pe bază de acid salicilic, sau dacă nu tinctura de propolis dă rezultate foarte bune, foloseşte săpunul cu sulf, usucă coşurile.
Te pup!