| IonutPetre12 a întrebat:

Am o problema cu un furuncul.De 1 an il am si se tot umfla. Acum 1 luna am fost al dermatolog fiindca imi aparusera mai multi si am luat10 zile augumentin si mi-au trecut toti aia noi si asta vechi s-a tras. Dupa ce am terminat augumentinul, am inceput un tratament de cosuri cu sotret.Am fost acum 1 saptamana din nou si mi-a dublat portia la 2 pastile.Eu i-am spus ca tot simt pe ala vechi si daca mai am nevoie de augumentin.Acum e umflat din nou, nu s-a mai spart de mult si s-a refacut pielea si ma doare de mor, nu am ce sa-i fac.Am pus gheata, am frecat cu betadina sau ceva si tot nu trece.Tocmai saptaman viitoare pot sa ajung la aceeasi doctora la care am fost si pana acum sau pot sa ma duc la alt doctor dar imi e dupa sa nu strice tratamentul aleia sau ceva? Se afla in zona inghinala, intre anus si testicule.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la farmacie si cere "Crema Neagra" ("Ihtiol").
Pui pe acel furuncul si acoperi cu un tampon mare de tifon, in mai multe (8-10) straturi. Fixezi cu leocoplast, sa nu cada.
Peste cateva ore, furunculul se va sparge. In acel moment trebuie stors tot puroiul, pana ce deja nu mai iese nici sange! Atunci este bine stors daca nu mai simti nici un pic de umflatura.
Cand e stors complet, aplici peste locul respectiv o crema cu continut de tetraciclina. Recomand crema "Hemorzon", folosit si pentru hemoroizi.

Daca furunculul va mai creste candva din nou in acelasi loc, atunci este posibil sa aiba o radacina mai adanca, caz in care se impune curatare chirurgicala.

| IonutPetre12 explică (pentru Bula):

L am mai spart, l am stors cat am putut de tare, dar tot ramanea un nod ceva acolo. Dupa devine din ce in ce mai mare.Nu am dormit toata noaptea de durere.Imi vine sa ma omor de durere.

| IonutPetre12 explică (pentru Bula):

Si in cazul in care fac "operatia" o sa ma tina internat ceva dupa, sau ma trimite acasa?

| Bizon95 a răspuns (pentru IonutPetre12):

99,99% ca te trimite imediat acasa, insa nimic nu e absolut sigur, poate ai vreo complicatie naspa!

| IonutPetre12 explică (pentru Bizon95):

Astazi sigur se va sparge, si nu stiu daca sa l sparg eu sau sa ma duc la spital la un chirurg.

| Bula a răspuns (pentru IonutPetre12):

Chirurgical, se curata inclusiv radacina, dupa care te panseaza si te trimite acasa.
Eventual va trebui sa mergi inapoi pentru pansari (sau te pansezi tu, acasa), iar daca trebuie cusut, atunci peste cca o saptamana mergi sa-ti scoata firul.
Acolo SIGUR nu vei mai avea alt furuncul.winking

| IonutPetre12 explică (pentru Bula):

M a internat, maine sau vineri vad ce mi face.Mi a spus ca stau aici pana ma fac bine. Sper sa termin in cateva zile

| Bizon95 a răspuns (pentru IonutPetre12):

Ceva care se sparge si apoi revine, e clar ca nu se duce de la sine si ca trebuie tratat la doctor
stiu ca un furuncul poate fi adanc si de 2-3cm, iar daca tu ai permanent ceva dur pe fundul lui atunci e posibil ca intreg furunculul sa fie rezultatul acelui ceva, CARE NU SE STOARCE SINGUR

deci, mergi la doctor, e clar ca ai o problema care nu se poate decat agrava, si s-ar putea sa capeti septicemie cu atat puroi permanent care se mareste si v-a ajunge in sange mai devreme sau mai tarziu!

| IonutPetre12 explică (pentru Bizon95):

Da, de 1 an ma confrunt cu el.

| Bizon95 a răspuns (pentru IonutPetre12):

Si Ioneasca ti-a scris acelasi lucru:

NU AI NICI O SANSA SA SCAPI... **FARA** chirurg!

iar ca sa te sperii de-a binelea, e posibil ca radacina sa fie o tumoare canceroasa, care dupa un an se raspandeste si la alte organe, asa ca MISCA-TI FUNDUL LA DOCTOR, ORICAT TI-AR FI DE GREU, daca nu ai bani si/sau alte probleme, mergi la urgente si stai pana au timp de tine!

| Violleta2022 a răspuns:

Cauta un chirurg si roaga-l sa-ti curete furunculul, ca de nu-i scoate radacina, poti sa iei si 100 de tratamente cu antibiotice, el tot va continua sa iasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ai infectie cu stafilococ iti recomand sa iei tratamentul dat si miere de manuka bio din new zeland timp de 3 luni da sa fie una de calitate o poti gasi si la naturiste sau de pe situl oficial combate cu succes furunculoza. sau dati tot parul jos daca iti apar pe picioare epileazare cu ceara cu ceva si mie imi iese tot in acelasi loc da am pus crema ichtiol si s-a vindecat din pacate mi o ramas semn de la eucoplast.

| IRINACRETU a răspuns:

Bună ziua, numele meu este Irina și vă cer permisiunea de a fi contactat de reprezentantul companiei producătoare a medicamentului Sotret, Terapia. Compania are obligația de a colecta date legate de siguranța tuturor produselor comercializate, în interesul pacienților care le utilizează. În cazul în care sunteți de acord, vă rugăm să transmiteți aici sau pe adresa office@sigurantapacientului.ro datele dumneavoastră de contact (adresa de email). Acestea vor rămâne confidențiale și nu vor fi folosite decât în scopul declarat mai sus.