| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema de când m-am născut. Mie mi se schimba culoarea ochilor după stare, de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| myiau a răspuns:

Culoarea ochilor este data de grosimea irisului, ochiul își poate dilata sau contracta pupila, deci in consecință se modifica si grosimea irisului. Este o reacție destul de rară sa se modifice atât de tare încât sa își schimbe culoarea, dar nimica grav! sunt persoane cărora li se modifica doar nuanta sau intensitatea! E normal!

| minrest a răspuns:

Si asta, dupa tine e o problema. O persoana care se stimeaza ar spune ca are o trasatura simpatica. Una cu un compex de superioritate (complex care e de fapt compensarea unei stime de sine reduse) ar spune ca e un semn de superioritate. Iar o persoana care deja tinde spre complexe de inferioritate si care isi cauta motive de nemultumire poate vedea in asta o problema. Trebuie sa te respecti mai mult si sa te simti bine in pielea ta. Realizeaza ceva care sa fie recunoscut de cei din jur, vei ajunge sa te stimezi atat cat meriti, adica mult. Salut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu sunt la fel.
Si se mai schimba dupa culoarea hainelor cu care esti imbracat.
Nu este nimic grav.
Sunt persoane care nu li se schimba culoarea ochilor.
Spre exemplu, cunosc pe cineva care i se schimba culoarea parului pe fiecare anotimp.

| RebecaTheNinjaGirl a răspuns:

Si surorii mele i se intampla...e ceva normal! Nu-ti face griji!

| public999 a răspuns:

Hei, tu crezi asta o problema? Eu cred ca este chiar minunat, este ceva deosebit si bucura-te ca tu detii aceasta, te face mai special si deosebit de ceilalti si asta-i super, mai ales ca-i natural.
La mine de exemplu se schimba parul, in dependenta de anotimpuri dar si de zile, nu doar eu observ asta, mai mult cei din jur imi zic asta, iar eu sunt entuziasmata de culoarea parului meu happy Asa ca sfatul meu este sa ai mai multa incredere in tine si incearca sa nu iti mai creezi singur probleme din nimicuri, ele si asa apar, fara sa le mai creezi tu!
Succese si invata-te sa te iubesti mai mult pe tine insuti (dar nici nu exagera big grin)!

| cOFFee666 a răspuns:

Pai uite frate asa iti este natura
cand esti vesel ar trebui sa fie ceva gen caprui
nervos negri/rosii etc
asta iti e firea dar sa stii ca nu e ceva deranjant e chiar misto laughing zic eu rolling on the floor
ai mei se schimba nopatea in verzi straluctiori ca la pisica si ziua inapoi caprui. laughing nu e nimic in neregula lasa-i asa sau pune-ti de papusa rolling on the floor

| adi787 a răspuns:

E imposibil e ca si cum ar spune cineva ca ii se schimba culoarea pielii in functie de starile lui, cum au spus si ceilalti se schimba nuantele, devin mai deschisi la lumina, sau ai pigmenti colorati, ex:ai ochii caprui si ai niste pigmenti verzi si la lumina daca te uiti de la 5 metri la persoana respectiva ai psune ca are ochii verzi desi ii are caprui(am dat exemplul de la o persoana care are chestia asta)

| Ftw20 a răspuns:

Nu e o problema, asa se intampla la varsta mica, eu inainte ii aveam caprui acum ii am verzi

| cOFFee666 a răspuns (pentru Ftw20):

N-auzi frt? ca i se schimba culoarea ochilor mereu?

| xbewslovesblack a răspuns:

Daca stai sa te gandesti in realitate culoarea ochiilor nubti se schimba pentru ca acest lucru e imposibil de ex de la albastru la caprui dar se poate sa ti se faca culoarea putin mai inchisa sau deschisa dar nu din cauza sentimentelor sau ceva astea sunt doar legende si mituri in realitate este doar din cauza luminozitatii de afara sau de unde te aflii tu.

| moph a răspuns:

Si mie mi se intampla.vara ii am verzi, iarma caprui.nu e neobisnuit.eu zic ca e misto