| Camiiiiii a întrebat:

Buna dimineața!
De 2 zile am niste mâncărimi vulvovaginale care persistă, uneori si o usturime.
Există o secreție albă branzoasa in interiorul vaginului, dar inodora, nu e galbuie sau maronie.
După urinare nu am nicio problemă.
Mentinez ca mi-am început viața sexuala.
Ce as putea folosi?
Va mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Este vorba despre o candidoza.
Ai nevoie de tratament cu ovule (poti cere Zifex in farmacie).
Tratamentul dureaza 7 zile, un ovul in fiecare seara inainte de culcare.

Este interzis sa ai contact sexual pe tot parcursul tratamentului, fie ca este protejat sau nu si ar fi bine sa nu folosesti cosmetice cu parfum in zona intima, sa nu folosesti absorbante zilnice, sa nu faci spalaturi vaginale (pe astea ar trebui sa le elimini definitiv daca obisnuiesti sa le faci), sa incerci sa nu porti lenjerie intima din material sintetic si sa mentii o igiena cat mai buna.

Daca ai avut contact sexual neprotejat, ideal ar fi sa se trateze si partenerul pentru a evita reinfectarea.Acesta poate folosi Clotrimazol.

Multa sanatate!

1 răspuns:
| Yuoia a răspuns:

Ai o infectie cat tote zilele. Mergi la ginecolog, nu pe TPU!