| smokeflame a întrebat:

Sunt baiat si am 16 ani, iar de doua zile am intampinat o problema. Acum doua zile, am inceput sa am mancarimi si am observat si o secretie alba, branzoasa la penis. De asemenea, mi-au aparut si doua bubite rosii pe piele, aproape de capul acestuia care provoaca usturime la urinare si contactul cu lenjeria intima. Din ce am citit pe internet, simptomele sunt aceleasi ca la candidoza la barbati, insa aceasta se transmite de cele mai multe ori pe cale sexuala, iar eu nu am intretinut relatii intime cu nimeni. Cei care trec sau au trecut prin aceasta experienta neplacuta si au gasit o rezolvare la problema, va rog sa ma ajutati si pe mine. Sunt foarte ingrijorat si nu prea as vrea sa merg la medic. Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Trebuie sa te duci la doctorul de familie si sa ii spui ce ai. Te va trimite la un specialist. Nu merita sa te chinui, se poate agrava!

| Holy2010 a răspuns:

Nu ai ce cauta la boli infectioase. Mergi la dermatolog. Clar e o infectie. E important sa te speli pe maini inainte de...

| smokeflame explică (pentru Holy2010):

Mersi pentru raspuns. Crezi ca dermatologul va gasi o solutie la problema mea? Sunt multi care au fost in situatia in care ma aflu si nu au reusit sa o rezolve, chiar daca au luat medicamente si au fost la diferiti medici. Sper doar sa nu fie nimic prea grav.

| Holy2010 a răspuns (pentru smokeflame):

Nici macar nu stii care e problema inca si atunci cum poti sa afirmi ca au avut si altii si nu s-a rezolvat? Sfatul meu este sa nu mai gasesti scuze si sa mergi la medic.

| yallview a răspuns (pentru Holy2010):

Dermatologul se ocupa cu probleme ale pielii, microbiologul pune diagnosticul de infectie!

| Chimied a răspuns:

Acea secretie alba de care zici poate sa fie smegma

| yallview a răspuns:

Salut, este posibil sa ai o infectie a uretrei sau candida, adica o ciuperca care iti creeaza discomfort. Sfatul meu este sa mergi la un spital de boli infectioase, vor sti imediat ce sa iti dea si te vor lasa sa pleci acasa. Este vorba despre antibiotic.

| smokeflame explică (pentru yallview):

Multumesc pentru raspuns tie si lui aXy99