| huuu a întrebat:

Am o problema:
de mai mai mult timp am observat ca atunci cand fac un efort brusc, vederea mi se incetoseaza si revine abia peste cateva secunde, la inceput credeam ca e un efect advers, pentru ca luam suplimente de calciu, acum nu mai iau, dar, am aceiasi problema.
Va rog, ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| AwaZoh98 a răspuns:

Ai nevoie de ochelari. Mergi la oftalmolog! big grin

| huuu explică (pentru AwaZoh98):

Treaba e ca, in afara de acele momente vad foarte bine, am fost la oftalmolog si a zis ca totul e in regula, dar chestia asta despre care vorbesc se repeta de cel putin 5 ori pe zi.

| AwaZoh98 a răspuns (pentru huuu):

S-ar putea sa ai deficienta de hemoglobina (globule rosii).
Cel mai bine e sa consulti un medic. Aici nu vei gasi niciun raspuns util care sa te lamureasca. big grin

| AwaZoh98 a răspuns (pentru AwaZoh98):

Ameteala ta poate avea multe cauze :oboseala, lipsa unei alimentatii bogate in vitamin, ciclul menstrual(de obicei se pierde mult calciu), o tensiune mare, sau mica(degeaba ai masurat-o tu, candva, pentru ca tensiunea se poate modifica de la minut la minut),( depinde ce varsta ai-daca ai peste 30 de ani, 14(maxima) este buna, daca esti mai tanara, ar trebui sa-ti faci probleme, pentru ca, este o hipertensiune), miopie, o inflamatie a urechii interne, etc. Dupa cum spuneam, cel mai bine este sa apelezi la un consult medical si sa nu ignori acea ameteala, pentru ca poate fi un semnal de alarma(un inceput de boala)si este mai bine sa o tratezi din timp. Multa sanatate! happy

| marktheshark a răspuns:

Patesti asa din cauza lipsei da calciu, ar trebui sa bei si sa mananci cat mai multe lactate

| kissuletzz a răspuns:

Cumva ai genele lungi?

| huuu explică (pentru kissuletzz):

Ce vrei sa spui?

| kissuletzz a răspuns (pentru huuu):

Poi eu am genele lungi mereu cand ma uit in sus vad in ceata, si la tine poate e la fel si de aceea vezi in ceata.zic si eu

| huuu explică (pentru kissuletzz):

Aș vrea eu. Când se întîmplä asta îmi pierd echilibrul, trebuie să mă țin de ceva altfel mă prăbușesc, și simt un fel de amețeală profundă, nu văd decât ceață și niște forme slab conturate, durează aproximativ 5 secunde să-mi revin și apoi mă simt absolut normal.

| kissuletzz a răspuns (pentru huuu):

Atunci cred ca e lipsa de calciu

| lexi21 a răspuns:

S-ar putea sa fie anemie sau lipsa de vitamine. Totusi s-ar putea sa fie si o problema serioasa si ar fi bine sa consulti un medic cat mai rapid.

| huuu explică (pentru lexi21):

Nu poate fi anemie, am facut niste analize si hemoglobina e buna, chiar perfecta, poate fi lipsa de vitamine fiindca mam maturizat fizic foarte devreme iar oasele si organele nu au reusit sa se dezvolte destul.
Stie cineva cum se numeste mai exact simptomul asta, ca sa ma pot documenta?

| Casian_Tirzuman_1996 a răspuns:

Esti Pasionat de PhotoShop sau CoolEditPro? vino si tu pe http://www.creativefire.tk si invata de la 0 tot ce trebuie sa stii despre PhotoShop si CoolEditPro! Poti Downloada Texturi,Elemente pentru PhotoShop, Effecte Sonore, etc... Pur si simplu dai pe http://www.creativefire.tk si ai intrat in Lumea de Design si Audio!

http://www.creativefire.tk

| Kapown a răspuns:

Ai cancer fragil!