| damianul22 a întrebat:

Am relfux-gastro esofagian care nu mai trece.Am fost la un doctor pediatru si mi-a dat mai multe pastile, dar dupa 4 zile de pastile cam 7-8 pe zi, simptomele nu s-au diminuat.Problema nu e ca ma doare burta, problema e ca am o raguseala severa care a persitat mai mult de 1 an.Pe langa asta nu pot fugii nici 10 m ca incep sa ragusesc mai tare si ma usture gatul.Nici cu alimentele nu stau prea bine.
Inteleg ca nu am voie citrice si sucuri acide, dar nici zahar nu pot manca, deoarece incepe sa ma usture gatul.
Si tatal meu are reflux-gastro esofagian, chiar si inco o problema mai serioasa la burta, dar cu toate astea niciodata nu l-am auzit vorbind ragusit, nu are nici o treaba cu gatul.

Nu ma confrut cu o ragusela obisnuita, ci mai degraba cu una care ma oboseste cand vorbesc.
Nici de strigat nu pot sau vorbit mai tare.

Parerea mea este caci cauza raguselii este din cauza refluxul-gastro, dar si din cauza unei idei stupide care am avut-o acum 1 an.

Mi-am suptrasolicitat vocea ingrosandumi-o la maxim si obisnuindu-ma sa vorbesc asa.Am facut asta pentru ca aveam vocea subtire si o varsta la care ma asteptam sa nu fie asa de subtire, adica 14 ani.

Am fost la aproape 10 doctori specializati in ORL, iar nici unul nu m-a rezolvat.

Sunt intr-o stare foarte proasta cu psihicul si nu stiu ce sa mai fac.

Va rog ajutati-ma! Nu aveti idee cu ce ma confrunt la scoala, abia mai pot vorbi in acea galagie.

Tin sa precizez ca am varsta de 15 ani, aproape 16.

Am facut zeci de analize si toate au iesit bine: la endocrinologie, la sange, etc.

Oare voi ramane asa toata viata?
Va rog, macar un sfat, inca putin si cad intr-o depresie adanca de tot din care nu ma mai ridic.

Dau panglica si la cel mai mic sfat! ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri: