| Dagger a întrebat:

Am o problema!
Deci eu ziua vad ceva bastonase, forme de pete sa zic pe ochi asa ca se misca când ma duc afara, le vad si nu ma pot concentra și e enervant.
Asa am înțeles ca is bucăți de retina moarta.
Dar cum as putea scăpa de ele?
As putea face operație? Sau știți voi ceva mai bun?
Dau funda la un răspuns care e de folos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Acelea sunt "pete plutitoare", sunt mici celule sau particule de proteine care se afla in corpul vitros, fluidul care umple globul ocular. Le vezi numai daca te concententrezi la ele si daca incerci sa nu le bagi in seama, nu se vede nimic. Le-am descoperit si eu acum peste 50 de ani si nu le bag in seama. Astea le-am aflat de la un medic pentru ca m-am dus speriat crezand ca am ceva boala de ochi.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dă tu funda (citește: banii) unui oftalmolog, ok?

| Wr3nch a răspuns:

De folos e sa mergi la oftalmolog pentru un consult profesional. Doar el poate zice ce ai si ce poti face.

| Catrice a răspuns:

Sunt extratereștrii care îți pătrund în corp.

| Frank51 a răspuns:

Nu e normal să vezi tot timpul, înseamnă că ai o problemă care trebuie verificată.

| Mayhem666 a răspuns:

Nu e o problema, cu totii vedem asta. E exact ce Salontanul a zis.