| Dolari12 a întrebat:

Vreau doar sa știu dacă as putea mai face ceva. Sunt un copil de 13 ani care a avut o problema la ochiul stâng în 2015. Am fost lovit din greșeală cu o țeavă de fier în ochi și cu respectivul ochi nu mai vad.am fost operat la ochi dar a zis ca nu mai are ce sa facă asa ca am rămas asa. Ochiul a fost spulberat în doua bucăți și am fost operat și la retina și nu mai am nici irisul. Asa ca nu știu ce o sa fac pe viitor. Eu când ma uit drept spre cineva ochiul lovit se uita la stânga și câteodată ma gândesc ca nu voi avea o familie sa zicem asa din cauza gusturilor femeilor din ziua de azi asa ca ma întreba dacă as mai putea face ceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anuket a răspuns:

Hi!
Ce zici legat de femei/fete este adevărat, chiar dacă unele zic că nu-s fițoase când se ivește un caz real dau dovadă exact de opusul.
Dar ai toate șansele să găsești pe cineva. O fată care a suferit un accident la rândul ei e posibil să înțeleagă mai bine, dar nu e garantat.
E totuși un accident, nu o boală și de aceea eu nu văd o problemă.
Va trebui să dai tot ce ai mai bun din tine și vei scăpa de complexe: inteligența, fizicul, comportamentul, limbajul.
Eu cred că ar fi dificil găsirea unui loc de muncă cu publicul precum chelner. Dar ceilalți ți-au mai spus soluții.
Și, în viață, ignoră persoanele răutăcioase, ele au cu adevărat o problemă pentru că spun exact cuvintele care li s-au adresat și lor.
Baftă multă! Luptă pentru ceea ce-ți place să faci și pentru visurile tale!

6 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

In cazuri medicale obisnuite, situatia descrisa de tine se numeste "ochi lenes", iar aceasta problema se putea rezolva prin interventie chirurgicala. Tu ai avut un traumatism grav la ochiul cu probleme, de aceea poate ti s-a spus ca nu se mai poate face nimic legat de ochiul tau.
Exista pe lumea asta persoane care si-au gasit sufletul-pereche, desi au avut probleme mult mai mari decat tine. happy Nu trebuie sa disperi. Poti descoperi, daca si tu vei depune un minim efort, pe cea care sa te placa asa cum esti. big grin

| Anuket a răspuns (pentru dannyel86):

Nu confundați cu ambliopia, pentru că nu este asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa ți-l acoperi si sa fii mai cu tupeu

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Buna! Imi pare rau pentru ceea ce ti s-a intamplat. Cred insa ca la momentul potrivit vei gasi pe cineva care sa te iubeasca. Ai putea incerca o proteza oculara, e doar de aspect, nu te va ajuta sa vezi din nou. Nu sunt sigura insa daca acest lucru este posibil in cazul tau. De asemenea, poti vorbi si cu medici din alte tari, sa primesti o parere si din partea lor, sau sa astepti sa apara noi studii in domeniu, poate pe viitor se vor gasi noi tratamente/operatii.

| Răzvi42 a răspuns:

Cum a zis SpiridusulTuca, poti sa il acoperi daca iti e rusine sa il vada cineva.Chiar imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat...Ai mai putea sa porti ochelari de soare, le zici ca sunt de vedere.

| Focutza a răspuns:

Scoti ochiul de tot si iti pui unul de sticla. Cel de sticla se poate misca partial.