| SaveTheNature a întrebat:

Am o PROBLEMA FOARTE foarte importanta! In urma unui ste de analize (complet) am fost diagnosticat cu niste probleme:
1 -Helicobacter Pylori -pozitiv 3, 61 (0.0-0.9)
2-Candida albicans (bucal)
3.CMV IG G pozitiv.
4. IGE total 102 (1-87) -alergie usoara la par de pisica, si lapte.
(Si o rinita alergica usoara. -am nasul permanent infundat, si am si gatul foarte iritat si tusesc).

M-i s-a administrat urmatorul tratament (PENTRU 10 ZILE!)

Amoksiklav 1000 mg (2 pe zi) -antibiotic.
Fromilid 500 mg (2 pe zi)- antibiotic.
Trachisan -comprimate de supt.
Controloc -protector stomac.
Protectis -protector flora intestinala.
(Astea pentru P-ylori)

Si pentru alergie - sau rinita ce o fi urmatorul tratament:
Aerius -comprimate
Biorinil -spray nazal.
Sterimar -apa de mare -spray nazal.
Syrgel -picaturi nazale pa baza de plante.

Intrebarile mele sunt:
1.Nu e prea mult 2 antibiotice odata unul de 1000 si inca unul; de 500 timp de 10 zile?
2. Nu ar trebui sa iau si un hepatoprotect la atata de multe medicamente?
3 Antibioticele administrate acum pentru pylori nu vor amplifica problema cu candida bucala? avand in vedere ca sunt o cauza a candidei?
Doctorul spunea ca dupa ce termin acest tratament pentru pylori, urmeaza sa imi dea un alt tratament pentru candida.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri -si bineinteles ofer si funda.
MULTUMESC!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Cura recomandata este cea standard internationala pentru Helicobacter pylori. Nu e deloc mult, este minimul necesar.
2. Nu e nevoie sa iei un hepatoprotector, cele mai multe au toxicitate mica hepatica. Daca vrei neaparat (mai mult pentru linistea ta psihica), ia Silimarina.
3. E posibil, dar vei trata apoi Candida. In schimb, Helicobacter este agent carcinogen de ordinul 1, adica este agent cauzator al cancerului gastric, asa ca orice infectie trebuie eradicata imediat dupa diagnosticare. Candida este o infectie benigna, pe care o poti trata de pe acum cu badijonari orale cu un antimicotic, dar cel mai intelept este sa faci tratamentul epntru Candida dupa ce termini antibioticele (tratamentul pentru Helicobacter pylori nu poate fi amanat).
IgG pentru CMV inseamna ca ai avut in trecut infectia asimptomatica, la fel ca 80% din populatia Romaniei

| SaveTheNature explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult Brigaela! Esti de mare ajutor pe site! ar trebui sa fii in cercetare!

| Brigaela a răspuns (pentru SaveTheNature):

Asta este meseria mea. fac cercetare, diagnostic si invatamant medical.

| Azµre a răspuns (pentru SaveTheNature):

E bine să iei măcar un liv 52 ceva pentru ficat, că îl vei băga în draci...

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Intotdeauna trebuie sa iei si un hepatoprotect, mai ales ca ai de luat atatea medicamente.
Sanatate inainte de toate!
Te pup!