| Bufferia a întrebat:

Am o problema grava, de cateva zile nu mai dorm noaptea. Adorm dimineata pe la 8-9 si ma trezesc pe la 17-18, practic mi-am schimbat ritmul natural de somn, ce pot sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| T2LS a răspuns:

Somnifere - îți vei strica și mai mult somnul și, dacă vei adormi, nu va fi un somn benefic normal.
În cazul în care chiar dorești, poți consulta un medic specialist pentru problema asta și să îi urmezi sfaturile fără griji. O plimbare înainte de culcare de obicei te relaxează și te ajută să adormi mai liniștit și/sau mai profund (mai bine). Oricum ar fi, totul depinde de la om la om. Spre exemplu, eu uneori atunci când am timp pretind să stau mai mult treaz și îmi este suficient câteva zile ca după să nu pot să mă culc decât târziu (greu, dar o pot face înainte, dar greu). Așează-te în pat la o oră bună, în funcție de când vrei să trezești dimineața (să acumulezi aproximativ 8 ore de somn, 9 dacă ești adult) și stai liniștit în pat. Închide ochii, visează ceva ce îți place și ia-ți gândul de la toate problemele de zi cu zi. Detașează-te de stres și s-ar putea să adormi, în scurt timp, fără probleme. Nu te mai stresa ziua sau înainte de culcare, nu îți încărca, mai ales înainte de culcar, e capul cu tot felul de întrebări, probleme. De asemenea, dacă citești o carte înainte de culcare (fi atent în ce condiții o citești, să nu îți obosești și ulterior strici ochii) s-ar putea să te relaxezi și să adormi mai ușor și fără probleme. Dacă nimic nu funcționează, astfel de probleme, de obicei, nu semnalează o problemă a funcționării organismului. Chiar și așa, unele boli grave pot afecta semnificativ somnul normal. Așa că dacă totul nu revine la normal, ar fi foarte bine să vizitezi un medic. Multă sănătate!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa tragi de tine sa nu mai dormi dupa amiaza si seara la 10 sa te pui in pat si sa te fortezi sa ramai aoclo, ca vei adormii. Dar dimineata te trezesti la ora 8 indiferent ca nu ai dormit toata noaptea.

| Nemessys a răspuns:

Ai putea sa-ti rezolvi problema daca in timpul zilei faci miscare, ceva ce sigur te tine treaz, cum ar fi o plimbare. Te sfatuiesc sa stai o zi intreaga in oras si sa te plimbi. alegeri, te duci undeva, mananci ceva, bei ceva iar seara daca este trecut de ora 5 si nu mai poti rezista, poti sa te culci... Si asa repeti actiunea timp de mai multe zile pana cand te poti culca si trezi la o ora normala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Într-o dimineața nu mai dormi, încearcă să reziști, pune-ți în plan să nu mai dormi toată ziua făcând alte lucruri, ieși afară, vizitează pe cineva etc.
Apăi seara vei fi obosit și vei dormi, următoarea zi la fel, te trezești de dimineață, faci lucruri pe timpul zilei și la 10-11 te bagi la pat.
E cel mai bine așa, cel puțin la mine a funcționat, acum vezi și tu.
Nu lua somnifere.

Răspuns utilizator avertizat
| costinvlad a răspuns:

Incearca sa bei energizant cu 6-7-8 lingurite de zahar si cafea cu nes cu dimineata si la pranz. Mananca ciocolata(7-8 ciocolate in decurs de 3 ore cu cafea).

| Jora_Alexandruemilian_1990 a răspuns:

Ia somnifere

| AndreiRobert22 a răspuns:

Iti recomand sa faci un consult neurologic pentru a exclude tulburarile de anxietate. Esti stresat/a in ultimul timp? Esti o persoana sensibila emotional sau depresiva? Lucrurile astea nu sunt de loat in gluma, ci sunt lucruri serioase, recomand cu incredere medic Banzari de la spitalul judetean Mures. Bafta happy

| F12345 a răspuns:

Ia somnifere (de preferat de la magazinul naturist) asa cu siguranta iti vei regla somnul