| Belodrakit a întrebat:

Am o problema la genunchi de vreo 6, 7 luni. Eu joc fotbal des si cum incep sa alerg in primele minute incepe sa ma doara rau aproape insuportabil dar dupa ce ma incalzesc ma lasa iar apoi ma mai doare uneori chiar si in timpul meciului. Durerea e undeva sub genunchi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Nu uita sa iei si niste Calciu si Magneziu si eventual un supliment care suplimenteaza cantitatea de glucozamina si condritina necesare pentru ungerea articulatiilor. ( iti recomand Joint-X de la Scitec Nutrition). Bea macar 4 litri de apa pe zi daca esti fotbalist, e important sa fii hidratat. Si neaparat incalzestete inainte sa intri pe teren si intinde muschii dupa ce ai terminat meciul sau antrenamentul. ( lipsa incalzirii si a stretching-ului sunt cateva dintre cauzele principale care produc accidentari) Mai poti sa mergi la sala si sa faci extensii pentru cvadricepsi (la aparat), cu greutati mici care sa iti permita in jur de 30 de repetari ( cate 4 seturi). Si bineinteles lasa-ti organismul sa se odihneasca, dupa recuperare vei fii mai puternic.

4 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Prezinta-te la medic ca sa-ti faca un consult! E posibil sa ai ruptura de menisc, deci doar el iti poate da un verdict! Pt asta se face operatie si apoi exercitii de recuperare! Numai bine!

| kiri11 a răspuns:

Eu folosesc o banda magnetica knee active, si cred ca este vorba de aceeasi durere. Este posibil ca un tendon sa se fi rasucit. Al meu cu 180 grade cica...

| kiri11 a răspuns:

Am primit recomandarea asta, pentru ca puterea magnetica poate actiona asupra durerii. Nu o vei mai simti atat de tare... Cu timpul poate actiona si vindecator.

| Nairda777 a răspuns:

Ai mai avut accidentari de genul asta? Stiu ce zici, eu am avut o accidentare urata rau la tibie in trecut, era sa mi-o rup pe teren, n-am mai jucat o vreme iar cand am reinceput au aparut mici dureri pe care le resimteam.Eu zic sa iei o pauza sau mai bine ai apela la un medic, el s-ar pronunta mai bine decat noi