| andrei201824 a întrebat:

Am o problema:
Dupa 5 minute de alergat incepe sa ma doara ficatul, iar dupa ce incepe durerea ma simt slabit. Daca ma asez undeva in timpul durerii, cand respir ma doare si mai tare. Dupa 5 - 7 minute de odihna/repaus, durerea trece complet. Nu stiu ce cauzeaza asta. Va rog ajutati-ma, dau funda!

Răspuns Câştigător
| Nelly15 a răspuns:

Ei bine, in cazul tau intervin mai multi factori posibili. Cat de rapid alergi? Daca alergi la viteza maxima 5 minute intregi eu zic ca e destul de logic sa te doara in zona. dar nu sunt prea sigur daca ficatul e cauza durerii. Nu ai momente cand durerea apare pe alta parte? Pe partea opusa? Oricum, trebuie sa tinem cont si de conditia ta fizica? Cat de des faci sport? Nu stiu cat de suficient e sa faci sport doar o ora sau doua pe saptamana. Oricum, poti intreba un medic daca simti ca problemele sunt mai grave. aici am incercat sa vorbesc din proprie experienta. Si pe mine ma mai apuca durerile cand alerg foarte mult, insa nu dupa 5 minute, ori am eu o rezistenta mai mare ori nu stiu, sper sa iti revii.

| andrei201824 explică (pentru Nelly15):

Dupa 10 minute de alergare usoara pe lungimea unui teren de sport de 48 metri in lungime, ma apuca durerea de "ficat", nu stiu daca e exact ficatul dar e in partea dreapta a corpului, in linie cu stomacul. Daca ma opresc, si respir mult si tare ma doare si pieptul puţin dar mai mult "ficatul", iar daca continui sa alerg, incepe sa ma doara si mai tare si ma simt din ce in ce mai slabit...

4 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Te incalzesti inainte?

| kagom3 a răspuns:

laughing stai linistit e perfect normal atunci cand te apuci de sport dupa o lunga perioada, si eu am avut aceeasi situatie si daca alergi chiar si cand te doare durerea se estompeaza si va fi totul bine
incearca sa rezisti cat d emult poti, si nu te lasa de alergat.

| mirel1983 a răspuns:

Din cate stiu ficatul NU doare, posibil sa apese pe fiere.