| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema la o masea (prima dupa canin) si nu stiu cum sa fac.
Acum ceva timp mi s-a rupt (nu de tot o parte fix de langa canin in exterior deci e vizibil) din ea si am fost sa mi-o repare.Mi-a spus ca e nevoie sa imi bage ceva surub de sticla sau ceva de genul (mi-a facut curatare pe canal) si mi-a pus ca si sub forma de plomba coltul acela inapoi.
Problema abia acum apare, deoarece mi s-a desprins din partea de sus de catre gingie si se misca acea plomba.
Sa merg acum la dentist sau sa astept sa cada si pe urma?
O sa platesc ceva daca tot ea a pus-o (acum un an cam asa)?
In timp acea plomba is schimba culoarea fata de dintele meu si se vedea si faptul ca nu e de acolo (nu stiu cum sa spun).Ar exista o alta modalitate de a repara acel colt ca sa reziste si sa fie mai estetic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Complicat. Du-te la același dentist. Dacă e din vina lui (deși după un an...) te rezolvă eventual cu o reducere substanțială

| TundeNana79 a răspuns:

Trebuie sa mergi la medic cat mai repede, pentru ca daca acel dinte se rupe (si ai ghinionul sa se rupa mult sub gingival nu se va poate face nimic decat extractie)la cel care ai fost sau la altul nu conteaza, de obicei garantia pe o plomba este de 3 luni max 6 luni deci va trebui sa platesti. Sa faci un film sa se vada exact starea dintelui si daca merita cheltuit pe el. Dintele de laga canin este probabil daca vorbim de o masea primul premolar, toti dintii au 4 pereti, de asta depinde integritatea coroanei dintelui daca acei pereti sunt distrusi, este o distructie mare coronara atunci plomba nu va sta nici cu pivotul de sticla, de aceea trebuie film si daca radacina dintelui este sanatos poate pune un cui de el, adica un dispozitiv corono radicular facut de tehnicianul dentar, apoi pe acel dispozitiv o coroana dentara de preferat din portelan pentru ca se vede fiind langa canin si ai scapat de probleme. E greu sa dai sfaturi asa pe nevazute, sper ca am putut ajuta. Sanatate!