| BeaK a întrebat:

In urma cu 2 saptamani am fost la dentist sa imi plombeze un dinte care ma cam durea de la un timp in coace. Mi-a plombat dintele cu o plomba temporara cu medicament.Luni sunt programata sa merg iarasi la ea. Problema este ca azi dimineata m-am trezit cu o durere insuportabila la acea masea. Oare de la ce poate fi durerea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nda a răspuns:

Posibil sa-ti fi picat putin din acel tratament care ti-a fost pus in masea si acum simti orice schimbare de temperatura... apa rece, aer rece etc.
daca te doare nu e bine, inseamna ca tratamentul nu si-a facut efectul cum trebuie si probabil luni iti va pune tratament din nou ca sa-ti omoare nervii si vei mai astepta cateva zile pana va incepe sa-ti plombeze maseaua. e spre binele tau sa stai cu acel tratament cat mai mult ca sa-ti omoare nervii, ca altfel cand iti va umbla dentistu pe canale la masea ve umbla si tu pe pereti de durere.
eu am stat 2 saptamani cu acel tratament si n-am avut dureri prea mari cand mi-a fost plombata.
numa' bine!

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o infecţie şi nervul NU a fost "omorât" ( altfel NU te-ar durea )!

Probabil că NU au fost curăţate suficient de bine canalele radiculare - vezi detalii la linkul :
http://www.colgate.ro/......tment.cvsp

TREBUIE să mergi cât mai curând la stomatolog.
Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

| Danysan a răspuns:

De la orice. Incepand la o fisurare a plombei pana la schimbarea temperaturi din mediu ambiant.ia un analgezic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
poate fi consumul de alimente prea calde sau reci, poate fi din cauza periajului agresiv, sau poate fi de rea calitate materialul din plomba.
O zi buna.