| Nustiu34567 a întrebat:

Am o problema mare. Am aproape 16 ani si sunt convinsa ca am sindromul ovarelor polichistice. Nu am fost la un doctor, dar urmeaza. Parul meu nu mai e asa des, ciclul mi-a venit aproape intotdeauna neregulat cu pauze de o luna sau doua, am o usoara acnee, am putin exces de par pe corp, greutatea o consider normala: 53 de kg la 1, 66m. La tot ce am citit pe internet, este o probabilitate foarte mare sa am si nu exista cura pentru acest sindrom. Stiu ca trebuie sa fac sport si incerc sa mananc sanatos, dar exista vreo sansa sa scap de boala sau sa fiu sigura ca nu o am? Sunt foarte deprimata din cauza acestui lucru si nu am cu cine sa vorbesc despre asta.sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| CuriousStuff a răspuns:

Extrem de multe femei au acest sindrom, unele necesita tratament pentru a-l tine sub control, altele nu, altele necesita operatie, in fucntie de gravitate se stabileste tratamentul. Degeaba faci tu sport si mananci sanatos si altele cand tu nici macar nu stii ce ai, diagnosticul il poate pune doar medicul pe baza ecografiei, nici medicul, oricat de destept ar fi nu iti pune diagnostic de ovare polichistice doar din 3 simptome pe care le ai tu, alea pot fi date de orice altceva. Asa ca fugi la medic, fa-ti un control ginecologic si scapa de teama asta, e foarte posibil sa nu ai nimic iar daca chiar ai, cu cat mergi mai repede la medic cu atat tratamentul e mai putin si rezolvarea mai usoara.
Si nu mai citi lucruri legate de medicina de pe net, daca medicina ar fi asa usoara ar fi toate simptomele pe net si medici ar fi inutili, nu degeaba se face atata scoala. Ajungi sa te sperii degeaba si sa crezi ca ai tot felul de boli daca iti pui diagnostic singura.
Sanatate!

| Nustiu34567 explică (pentru CuriousStuff):

Merg marti la doctor si ma rog atat de mult sa nu am nimic, pentru ca nu vreau sa imi petrec macar anii din adolescenta in depresie.
Iti multumesc nespus!
Raspunsul tau chiar m-a calmat :*

1 răspuns: