| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre sindrom si boala.
La o alta intrebare, @shote m-a corectat referitor la boala ovarelor polichistice (pacienta prezinta boala ), este sindrom sau boala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| drpopa a răspuns:

Ca sa iti fie mai usor sa intelegi sensul acestor definitii am sa iti exemplific modul in care se stabileste un diagnostic dupa e pacientul se prezinta la medic acesta pe baza interviului(anamneza ) si a consultului clinic stabileste un diagnostic de etapa acest diagnostic se incadreaza in denumirea de sindrom ex sindrom dureros abdominal sau sindrom bronsitic sau sindrom de iritatie meningeala pentru stabilirea diagnosticului de boala se efectueaza investigatii paraclinice corespunzatoare coreland datele obtinute se pune diagnosticul definitiv adica de boala. evident ca ovarele polichistice se incadreaza corect la definitia de boala pentru ca ai stabilit deja organul afectat ai stabilit modificarea ai depistat cauzele. sindromul este o incadrare larga nu este corect dar pe masura ce s au descoperit afetiunile medici care le au descoperit le au denumit impropriu cu denumire de sindrom asa au ramas desi nu e corect, nu e greseala sa folosesti ambele definitii si medici le folosesc

21 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sindrom: totalitatea simptoamelor care caracterizează o anumită afecțiune.
Boală: proces patologic care afectează organismul, afecțiune, maladie.
În cărțile de specialitate se întâlnește sindromul ovarelor polichistice, nu este greșit nici boală deoarece este o afecțiune a ovarelor.
http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046
Sindrom premestrual: totalitatea stările care anunță venire menstrei, dureri de cap, tensiune în sâni, nervozitate, dureri de spate, vărsături, etc.; nu poate fi caracterizată ca o boală.
Totul este interpretativ ca și legislația, avocatul pe chichițe se bazează pentru a interpreta legea în favoarea clientului său.
Din punctul meu de vedere, și boala și sindromul se țin sub control cu medicația specifică afecțiunii.
Pa, pa.

| drpopa a răspuns:

Definitia corecta conform terminologiei medicale pentru aceasta afetiune este intr-adevar de sindrom, dar denumirea de boala polichistica este folosita atunci cand aceste chiste intereseaza atat ovarul cat si glanda mamara,

| Flav a răspuns:

Gata ai inceput sa pui intrebari? S-au dus vaicarelile?rolling on the floor

| Flav a răspuns:

Hai mai, iar o dai in altele? Manca-te-ar mama, ti-a trecut supararea, te pup si pe obraz. Muahhhh!

| costymaximus a răspuns:

O boală este o condiţie de sănătate cu o cauza identificate în mod clar, în timp ce un sindrom este un set de simptome sau condiţii care apar împreună şi sugerează prezenţa unei boli sau a unui anumit risc crescut de dezvoltare a bolii.

| costymaximus a răspuns:

Este un sindrom.Sindromul ovarului polichistic este un dezechilibru hormonal care interfera cu ovulatia normala.De fapt o afecțiune întâlnită la mai multe persoane diferite.

| unicka a răspuns:

Pai sindromul este totalitatea semnelor si a simptomelor care apar in decursul unei boli dandu-i o caracteristica anume, iar boala este modificare organica sau functionala a echilibrului normal al organismului.

| unicka a răspuns:

Se numeste sindromul ovarelor polichistice si este un dezechilibru hormonal care afecteaza ovulatia normala.

| unicka a răspuns:

In urma cu cativa ani am fost si eu diagnosticata cu acest sindrom si pe diagnostic scria asa: sindromul Stein-Leventhal, am intrebat medicul ce inseamna si mi-a spus ca este vorba de boala polichistica ovariana, eu cred ca depinde si de medic cum pune el diagnosticu sau cum il vede el ca sindrom sau ca boala.

| mircea a răspuns:

Sindromul reprezinta simptomele si semnale specifice unei boli, iar boala este modificarea functionarii normale a unui organ/sistem organic din corpul uman.

| smolnarkarina a răspuns:

Ce intreabare stupida...pai daca te-a lamurit @shote atunci ar trebui sa stii! Si te sfatuiesc sa fii mai cu respect in raspunsurile tale pentru ca altfel nu primesti rspect!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poi sindrom'ul caracterizeaza o boala / afectiune prin simptome specifice.
Boala, modificarea echilimbrului de functionare a organismului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In cazul ovarelor polichistice este sindrom sau boala?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@costy boala are cauza identificata clar, in cazul doamnei cauza este identificata clar, sindromul spui tu doar sugereaza prezenta unei boli sau riscul de imbolnavire,
repet doamna are ovare polichistice nu doar manifestare de boala, le prezinta fizic, exista.
Deci ce este?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@unicka cazul tau nu intra aici
Denumirea de "Sindrom Stein-Leventhal" imprumuta numele celor 2 cercetatori care au descris in 1935 asocierea ovarelor polichistice cu amenoreea, infertilitatea, obezitatea si tendinta de virilizare. Importanta deosebita a SOP in practica medicala este justificata de faptul ca el reprezinta cauza principala a infertilitatii feminine prin anovulatie,
Deci acesta intr-adevar este un sindrom pentru ca asociaza boli si si manifestari de diverse etiologii, nu este o singura boala, medicul ti-a spus ca este boala polichistica de ovare pentru ca a considerat ca daca iti va spune ca este vorba despre probleme de virilizare si amenoree, nu vei intelege.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Flav, ce tipuri de alcool folosesti? asta de astazi are grade mai multe laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@flav, fie primit laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sindrom= ansamblu de semne, simptome, leziuni, modificari functionale sau biochimice care, uneori de aparenta disparata, formeaza o entitate recognoscibila ( fie prin aparitia dupa o aceeasi cauza, fie prin asocierea lor constanta, fie ca traduc leziunea unui organ sau sistem ). Sindroamele poarta de obicei numele autorului care le-a descris.( "Dictionar medical"-L.Manuila,A.Manuila, M.Niccoulin
Sindrom: cerebelos, de imunodepresie, imunodeficitar dobandit, labirintic, meningian, paraneoplazic, piramidal, radicular, vestibular, de canal carpian, de zdrobire, etc.
Boala e o chestie clara si precisa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@legiutoarea, am pus intrebarea pentru ca la conferintele cu dezbateri pe teme medicale, nu s-a cazut de acord in mod definitiv, ce este sindrom si ce este boala, pana si medicii confunda terminologia pentru ca nici manualele lor de medicina nu definesc concret unde se sfarsete unul si incepe celalalt
Definitia de sindrom a fost folosita pentru prima data acolo unde exista simptomatologie dar nu exista boala (ceva gen sarcina fara fat doar simptoamele sarcinii - greturi varsaturi balonare etc ).
In acceptul pe care l-am intalnit, sindroamele cuprind un panou de probleme, tema tinta fiind boala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@drpopa, din cauza asta nu sunt bine definite, am inteles, multumesc frumos!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@raspuns anonim, multumesc.