| cosmin986522 a întrebat:

Am o problema si sper ca ma puteti ajuta.Nu imi pot decalota penisul dar cand mi-am inceput viata sexuala nu am simtit nicio durere.Trebuie sa merg neaparat la medic sau pot face sex si asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ar fi INDICAT să mergi la medic pentru a EXCLUDE o eventuală fimoză!

În cazul în care, într-adevăr, este vorba de fimoză, atunci - în majoritatea cazurilor ( depinde de gravitatea afecţiunii, gradul acesteia ) - NU se pot întreţine relaţii sexuale ( în mod normal )!

Şi, NU se forţează decalotarea deoarece există riscul unor complicaţii : parafimoză ( foarte GRAVĂ )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.contraboli.ro/fimoza-cauze-simptome-diagnostic-tratament/

http://paveladrianionel.medlive.ro/2012/03/10/fimoza/

http://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza

Cel mai indicat este un control la medicul specialist urolog, pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat.

În general, NU se efectuează intervenţia chirurgicală, ci se prescriu anumite creme cu antibiotic sau corticosteroizi ( ex: Betametazona/Betaderm ).

Toate cele bune.

| Blamely a răspuns:

E normal, e o boala destul de des intalnita, nu-i grava, poti sa n-o nici tratezi daca decizi sa nu, nu te va deranja prea mult.

| BornToBeLoved a răspuns:

Operatia dureaza 15-20
Minute, sex poti sa faci si cu pielita aia, dar pentru ca sa fii tu impacat si pentru estetica iti recomand sa te operezi... Te lasa pe loc acasa, dar o sa trbuiasca sa ai grija cateva zile de acea zona... O sa iti zica ei mai
Multe! Succes!

| Soricelul69 a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu, se numeste fimoza, o boala care nu lasa penisul sa se decaloteze/decaloteze complet.
Am consultat parerea unui medic, mi-a spus ca se pot intretinte relatii sexuale si cu aceasta"boala", dar recomandat ar fi sa o inlaturi printr-o interventie chirurgicala, care dureaza 20-30 minute. Si eu am sa fac aceasta operatie, dar imi trebuie mai mult curaj, nu pot asa laughing Bafta happy

| cosmin986522 explică (pentru Soricelul69):

Si in cat timp pot pleca acasa? Nu prea am chef sa stau prin spitale sincer