| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Am o problema si sunt putin panicat...
Astazi pe la ora 14 am mers la baie la scoala si am urinat, mare mi-a fost ca culoarea urinei nu mai era imcolora sau pitin galbuie, ci era un rosiatic inchis/maro. De atunci am mai urinat de 2-3ori si acelasi lucru. Sunt ingrijorat, depcamdata n-am spus nimic la nimeni pt.ca ma gandesc ca e ceva "normal". Vreau sa precizez ca am 17ani, nu am luat medicamente, nu simt nicio durere atunci cand urinez. Astept afaturii...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AndreiWeisz a răspuns:

Culoarea rosietica poate sa fie data de prezenta hematiilor in urina, ceea ce nu este normal, cu atat mai mult la varsta ta. Ar putea fi si in cazul unei urine foarte concentrate, incearca sa te fortezi sa bei multa apa si sa vezi daca se schimba culoarea. Daca nu, iti recomand sa le spui parintilor si sa mergi la un laborator de analize pentru un sumar de urina. Sa nu-ti fie teama, cel mai important este sa fii tu ok si sa te simti bine. Nu astepta sa apara durerea ca sa mergi la medic, multe afectiuni pot fi prevenite chiar cu o simpla vizita la medic la timp.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce ai mancat in ultimele 24 ore?

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru suntserios):

Pai, carne prajita, sandwich... Nimic neobisnuit

| Daniinad1 a răspuns:

Nu e ceva normal. De obicei asta se intampla cand ai probleme cu rinichii in stare destul de grava, dar daca spui ca nu te doare nimic nu stiu... se mai intampla de la unele alimente cu coloranti puernici sa se schimbe culoare urinei (gen Sfecla)

| Alexnnssnamamal a răspuns:

Depinde si daca maiesti sau nu virgin...