| Narkys a întrebat:

Am o problema: Sunt foarte sensibil psihic asa am ajuns la 3 tentative de suicid.Am fost la psiholog chiar si la un psihiatru nu mi-e rusine so spun totusi nu ma ajutat la nimic acum sunt din nou intr-o depresie si ma gandesc iar la suicid imi puteti da un sfat va rog sad FUNDA crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| costis a răspuns:

Nu ai spus si alte info (ce varsta ai, ce activitate). Un sport ar fi foarte binevenit. Daca lucrezi undeva singur, sau intr-o linie de prod care te "stoarce" nu e bine, dar asta e. Daca ai posibilitatea inscrie-te la un curs de "baieti", chiar fara sa iti foloseasca (depanator, instalator), pentru starea de spirit (daca sunt si fetiscane lumea e inhibata, comunicarea e mai putina). Sileste-te sa supravietuiesti fara dorinte multe, ar fi bine sa ti le "inventariezi". Nici chiar prieteni sau succes profesional, dar sa fii totusi, prin activitati, in mijlocul oamenilor. Fixeaza-ti o perioada de x ani, fara obiective, faci ce se poate, accepti daca trebuie chiar si munca mai grea sau batjocuri. Lectureaza din Pateric ( cel egiptean), te va ajuta foarte mult pentru ca au o putere de "prindere" a mintii (mult mai mare decat "koan"-ii budismului). Invata pe de rost 2-3 psalmi si spune-i ( repetitiv) inainte de a adormi. Evita lucrurile care nu iti plac, si cred ca nu e prea bine sa ai o activitate intelectuala monotona. Pentru perioade de stress ia Antistress de Eurovita, se poate sa gasesti mai greu.
(Cauza superficiala e in general insuccesul social sau o femeie, dar sunt cauze mai profunde).

9 răspunsuri:
| costis a răspuns:

La un student de 20 de ani e o perceptie falsa si insuccesul social si o eventuala iubire ratata. Este timp destul pentru toate. Nici factorul "uman" nu este obligatoriu de suportat (ca intr-o relatie de munca) si nici prea "agresiv" (nu coabitezi cu "baieti" de santier). Daca ti se pare ca esti "antisocial" ( in sensul ca nu ai fi tare la petreceri) nu-ti fa un obiectiv sa te schimbi. De ce nu am eu 20 de ani?

| Filip23 a răspuns:

De asta e important sa iti cauti din timp o partenera de viata, nu doar de sex, care sa aiba aceleasi preocupari ca si tine.

| CastronulCuCeapaVerde a răspuns:

Eu iti zic, incearca sa te bucuri de fiecare clipa din viata asta, indiferent daca ii nasoala sau daca ii fericita, bucura-te. Ai doar o viata de trait, nu o irosi.

| mary_1175 a răspuns:

Tu iti iubesti parintii? daca da.tu nu te gandesti ca daca tu de suicizi parintii tai vor suferi in urma ta?

da sfatul meu este sa te gandesti de doua ori inainte sa faci un lucru, suicidul nu este o rezolvare pentru ca lasi multe persoane sa sufere in urma ta

bafta.

| Deĺααα a răspuns:

Narkotik taci dracu oh go on proasta esti jurstraight face ce ai cu el raised eyebrows? Uita-te ce dragut elove struck...`big grin Sper sa te faci bine cat de curand big hug Ai grija de uh :* Si uita d moarte big hug ` :*:*:

| Narkys explică:

Am 20 de ani sunt student la drept.

| luana_6378 a răspuns:

Cred ca ai putea sa incerci varianta de tratament online. Sora mea a avut niste probleme cu depresia dupa ce iubitul ei a parasit-o si a facut cateva sedinte pe site-ul www.topexperti.ro. Din ce zice ea, acum se simte mult mai bine. A vorbit cu "psiholoaga". Daca esti interesat pot sa-ti dau numele. Numai bine!

| Ioanaveres44 a răspuns:

Narkys, esti student la drept dar faci ce-ti place?
Sau faci ceea ce crezi tu ca societatea, mama, tata cere de la tine?
Intreaba-te asta, mai citeste ceva ce te intereseaza... cat despre psihiatru, daca exista un dezechilibru acolo în creierasul nostru, poate nu va descoperi din prima CARE dintre medicamente sunt tolerate de organism cu cat mai putine efecte adverse.

Daca ai macar un cel mai bun prieten, sa stii ca esti mai norocos decat noi, multi adulți.
Daca stii engleza, asculta putin viziunea lui Sadguru despre viata... Poate ca chiar avem doar o viata (desi misticii yoghini zic ca nu happy de ce sa o pierzi ănainte sa stii de ce ai venit pe Pamant?

daca si noi restul suferim? da, categoric.
Daca unii au o toleranta mai mare? da, clar
Eu nu am, am suferit crunt din orice nimic darmite cand mi s-au intamplat lucruri cu adevarat grele, grave. Insa niciodata nu m-am gandit la sinucidere pentru ca pur si simplu e un non sens, oricat de grea ar fi viata, tot gasesti ceva frumos daca esti atent si nu te tot gandesti la ce NU ai.

Tu ai tineretea, sanatatea... stii, nu sunt date, sunt doar imprumut, tic tac. Asa ca take your tine si bucura-te de viata ta

| elena_6018 a răspuns:

Incearca sa faci ceea ce ti place mai mult si ai nevoie sa fi inconjurat de persoane care sa te aprecieze asa cum esti si care te asculte, nu sa te judece, viata este grea nu e usoara dar merita sa o traiesti cu bune si cu rele si eu am avut momente de genu acesta dar am reusit sa le depasesc gandeste-te la cel putin un lucru pentru care merita sa traiesti si tinel in mintea ta ca o torta mereu aprinsa bafta multa