| anonim_4396 a întrebat:

Consumul de cafea previne cu 50 % suicidul? Ce cafea mai exact? E buna și aia la plic?
Ce poți face când ai ganduri frecvente de suicid, deși urmezi tratament antidepresiv? De ce depresia este o boala atata dr grava? Nu pot sub nici o forma sa scap de depresie,am rămas fără părinți și fără nici un prieten,și nu știu ce sa fac,ma gândesc frecvent la suicid nu vad alta scăpare. Maine o sa iau o doza mai mare la tratament, dar șansele sunt foarte mici sa scap dacă în atâția amari de ani nu am reușit nicicum sa scap de depresie. Nu mai am deloc energie și vointa, nu știu ce sa fac,orice as face mereu revine depresia, am fost diagnosticat cu depresie recurenta,ma confrunt de foarte mulți ani cu asa ceva,și am ajuns la capătul puterilor. Ce sa fac,sa ies din starea asta? La ce se mai dau antidepresive daca nu ajuta deloc? La ce mai mergem la medicii ăștia dacă nici cu tratament nu se poate ameliora,ca de vindecat nici nu se pune problema. Care e cauza unei depresii recurente? De ce tot apare și dispare, iar apare, iar dispare,, și tot asa!? Probabil ca o sa îmi spuneți sa fac ceva, sa vorbesc cu cineva, sa îmi fac prieteni, sa merg la munca ca trece, nu trece! Din contra, dacă forțez sa fac ceva, mai rău este! Am încercat câteva tratamente și nu m-a ajutat aproape deloc, foarte puțin. Eu cred ca e depresie cronica nu recurenta, ca de peste 15 ani o am, sa declanșat cu 2 ani înainte sa îmi moara tatăl, am momente când nu ma pot da jos nici din pat din cauza depresiei, nu am deloc motivație și vointa.Tratamentele astea cică ar ajuta la restabilirea serotoninei, a dopaminei,noradrenalinei,dar de fapt nu fac nimic, sunt apa de ploaie.
Voi care aveți depresie și nu v-a ajutat tratamentul ce metode aveți de a combate depresia? Ce rost are sa trăim dacă noi mereu suntem supărați/triști, sa ne amăgim ca depresia se va vindeca vreodată? Este sinuciderea singura opțiune? Am pus întrebări legate de suicid si imediat au fost șterse, înainte nu le ștergeau,acum imediat sunt șterse astfel de întrebări. Eu în fond sunt o persoana căruia ii place sa comunice, sa facă glume, dar de când o avansat depresia nu mai sunt deloc la fel cum eram în urma cu câțiva ani.

Cum îmi pot da seama dacă depresia este cauzata de un dezechilibru chimic al creierului, sau e o depresie organica, de exemplu cauzata de hipotiroidism, de o problema la glanda tiroida, hormonala? Cunoașteți cazuri în care o persoană sa vindecat de o depresie cronica, avansata? Un psiholog ar ajuta pe o depresie asa serioasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Cred ca tratamentul nu e adecvat pentru tine. El se ajustează, se reglează în funcție de nevoile pacientului.
Cunosc o persoana la care nu au funcționat 3 tratamente diferite ( era ca o leguma) și la al 4-lea ii mergea bine, nici nu avea reacții adverse. Trebuie sa mergi la psihiatrie sa îl schimbi. Nu ți-l schimba? Schimba medicul.Trebuie sa încerce sa caute pana iti găsește ceva potrivit.
Psihoterapeutul ajuta din punct de vedere emoțional, dar e nevoie și de medicație adecvată fiind o depresie veche și profunda.

Încearcă sa găsești soluții. Mie îmi pari o persoana care chiar vrea sa găsească un echilibru în viața lui și sa se vindece.

Iti doresc numai bine!

| anonim_4396 explică (pentru Nirvanaaa):

Da,ma confrunt de foarte mulți ani cu depresia, si nu mi-am pierdut încă speranța, deși nu mai am părinți, prieteni, nu mai am absolut nimic, ma bazez pe mine, cu o depresie ca a mea putini oameni ar fi rezistat, eu încă am putere sa lupt și sa o iau de la 0, dar om subt și eu,și eu am limite, dacă nu se va îmbunătăți ceva, ma voi duce probabil in Neant și eu, dar asta i-ar bucura pe mulți sunt sigur! Da, am luat același antidepresiv care mi-o fost cel mai eficient din toate, mi s-a dat o doza mai mare, în loc de 75, 150 happy îl caut de mult (echilibru) dar mi s-au întâmplat nu mai lucruri... inclusiv "prietenii "m-au tras mult în jos, si mi-au dorit mult rău deși am fost om cu ei. Am avut și o anxietate ieșită din comun, si vad ca să ameliorat foarte mult, la asta nu ma așteptăm, chiar deloc având in vedere severitatea ei. Depresia în schimb îmi da mari batai de cap, nu am deloc sprijin moral din partea nimănui, eu trebuie sa fiu propriul meu psiholog mereu, asa mi-o dat sa îmi fie soarta, dar ar fi și mai oribil daca toate lucrurile ar părea ușoare, chiar nu viata nu ar mai fi avut nici un sens.
Mulțumesc pentru răspunsul tău bine argumentat happy

| anonim_4396 explică (pentru Nirvanaaa):

În momentul asta de exemplu ma simt bine,e tare ciudata depresia asta, deși am primit o vesta proasta,eu încă ma simt bine,sunt zile când nu msi vesti bune primeam,bani,totul era ok,dar nu ma puteam da jos din pat din cauza depresiei, nu aveam deloc vointa și energie. Dacă eram mereu ca acum, eram cel mai fericit om, și sărac lipit dacă eram ( bogat nu-s oricum) din păcate mereu mi se schimba starea la nesfârșit, rar am momente când sunt ok, deci depresia este foarte greu de înțeles, mecanismele ei.

| Archangells a răspuns:

Doamne ajuta! Depresia este o boala a sufletului care apare cand omul nu isi mai intelege scopul in viata, si nu are un sens. Scopul vietii e mantuirea sufletului si dobandirea Duhului Sfant, pentru a merge in viata vesnica, in Rai. Si eu am avut o asa zisa depresie majora si m-a ajutat mult apropierea de Dumnezeu si de biserica Ortodoxa. Spovedania deasa iti curata si purifica sufletul si mintea, te elibereaza de suferinte, traume, pacate. Impartasania deasa de asemenea te ajuta, iti eleveaza fiinta. Participarea la Maslu, rugaciune dimineata si seara, citit din carti ortodoxe, Biblie, Vietile Sfintilor, sa iesi la aer la miscare, sa faci sport. Scrie-mi pe privat daca vrei sa vorbim mai multe. Cu ajutorul lui Dumnezeu vei trece peste tot. Doamne ajuta!

| anonim_4396 explică (pentru Archangells):

Mersi frumos pentru răspuns, eu sunt catolic, pot merge si la biserici ortodoxe sau la cele catolice? Da,trăiesc o criza existențială de când mi-o murit mama, nu știu ce sa mai fac,am o familie indiferenta, parsiva, care se gândesc doar la ei, la binele lor si la vicii desigur.Eu sunt singurul din familie care nu beau,nu ma droghez,nu fumez,si în mod paradoxal doar eu sufăr de depresie dintre toți. Ma macină, nu știu cum sa o spun, aproape te paralizează îți ia toată energia și vointa,dispare și revine la nesfârșit, sunt momente și când sunt ok,dar în ultima vreme mai deloc! Sunt lupul singuratic,singur împotriva tuturor, am si în familie dușmani, și prieteni care mi au vrut nu msi raul,unora le-o și reușit, am încheiat definitiv prietenia cu ei. Dar da,asta este, lipsa unui scop, eu vreau sa fac ceva,dar de multe ori de abia pot sa ma dau jos din pat, mi-o pus capac moartea mamei aproape.O sa merg la biserica,am msi fost,si un preot ma lua,gen sa fiu mai bărbat, o vorbit aiurea, nu are nici o legătură cu bărbăția depresia, este o boala foarte grea, gândește-te ca de aproape 17 ani ma confrunt cu asa ceva, ala îmi spunea de bărbăție, deci, nu cunoștea deloc mecanismele depresiei, di gravitatea ei.Un singur răspuns util mi-o dat, sa dorm devreme și sa ma scol la 7 dimineața, în rest nimic din ceea ce nu știam și eu. Eu am studiat puțin psihologia, dar degeaba, nici psihiatrii nu cunosc mecanismele depresiei.

| Archangells a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi raspuns in privat. Doamne ajuta!