| Adrianacherry a întrebat:

Am o problema, urinez des și mult cantitativ din 10 în 10 minute. Imi este sete tare, mi se usucă buzele, gura, piele fierbinte, amețeli pe lângă asta și transpir mult, nu cred ca beau apa multa. Beau o cana de 250 ml odată și nu trece nici 30 minute și deja iar trebuie sa merg la baie de vreo 4-5 ori. Din cauza asta nu prea pot ieși din casa ca trebuie sa fie o baie aproape. Mi-am făcut analize la urina și nu am nimic în urina glicemia mi-a ieșit 106 mg/dl pe stomacul gol, am 16 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate fi o raceala la rinichi. Asta nu se vede in urina.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu bea o cană o dată, bea un sfert de cană. Și bea încet. ÎN LOC să bei apă, consumă un măr sau o portocală, acestea conțin cantitate mare de apă. Ea find prinsă în țesutul alimentului este procesată lent, și este asimilată mai ușor de organism.
Așa cum prezinți problema, dacă analizele de glicemie au fost bunel ele trebuie continuate su supraveghere medicală, există un test specific care analizează exact.
Funcționarea rinichilor depinde de echilibrul hormonal, de funcționarea glandelor endocrine. Dacă urina este prea concetrată sau prea diluată ei nu funcționează bine. Prea multe lichide la care trebuie să le facă față deodată, îi poate face să nu funcționeze cum trebuie.
Astfel circuitul medical trebuie să fie, în primul rând la medicul de familie. Acesta poate constata că este o dereglare temporară legată de faptul că dta ești încă în perioada de creștere, și să îți recomande un tratament. Dacă problemele persistă ai nevoie de o trimitere la un cabinet de specialitate.

| ziftode a răspuns:

Wow, chiar poti sa postezi asa o problema CLAR MEDICALA, CLAR GRAVA si sa iti imaginezi, orice, ORICE ALT RASPUNS IN AFARA DE:

MERGI LA DOCTOR, FFS!

| ibaal a răspuns:

Poate esti insarcinatabig grin ti-au verificat si hcg-ul?! Uneori urinarile dese sunt printre primele semne ca o femeie este insarcinata!winking big grin
Zic si eu...ar putea fi alte o mie de probleme...dar, si asta este o posibilitate happy