| UnleashedPsycho a întrebat:

Am o rană deschisă şi destul de mare la picior. Am crezut că s-a oprit sângerarea, am curăţat şi am bandajat-o, dar după 2 ore a început să curgă din nou. Acum pare în regulă, o să merg mâine la doctor, dar mi-e frică să nu curgă în timpul nopţii. Ce-aş putea face ca să fiu sigură că nu mai curge?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Peste bandajul initial poti sa mai aplici un bandaj aditional compresiv si tine piciorul mai ridicat decat restul corpului. Daca nu se opreste sangerarea mergi la serviciul de urgente.Iti dores o noapte linistita!

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Bine că ai făcut paşii cei mai importanţi, adică curăţatul şi bandajatul.
Ar trebui să dai cu cremă dar mai indicat ar fi să pui nişte praf de Antibiotic să se usuce rana.
Nu cred că vei mai avea probleme pe timpul nopţii.
Mai multă grijă pe viitor!

| stephanny a răspuns:

Poti folosi betadina pentru a curata si apoi bandajezi rana corespunzator, betadina are numeroase propietati si antiseptice si vor ajuta si la vindecarea ranii. O poti gasi la orice farmacie si e bine sa ai o astfel de sticluta in casa pentru orice evntualitate.
Sper ca ti-am fost de folos!

| Curcubeuinalbsinegru a răspuns:

S'ar putea sa ai hemoragie externa.dar nu e de speriat ca trece daca mergi la doctor.happy Si ai putea strange mai tare bandajul acela..sti tu...adica sa'l legi mai strans. :* Mult noroc! :*