| www_6598 a întrebat:

Am o rana deschisa la picior si imi curge mereu ceva galben. Fiind la scoala nu am avut ce sa pun si am folosit un servetel. Acum nu mai pot sa il iau de pe rana care secreta in continuu acel lichid. Ce ar trebui sa fac ( sper ca nu trebuie sa merg la doctor)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Shine a răspuns:

S-ar putea ca rana sa fie infectata si sa ai puroi. Pune o compresa cu Rivanol(sau orice alt dezinfectant) pe rana si curat-o incet fara sa zgarii mai rau pielea. Dupa poti sa iti infasori rana cu un bandaj si o sa vezi ca o sa inceapa sa se vindece tesutul.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pune apa oxigenata pe plaga pana reusesti, cu o penseta sa desprinzi servetelul. Apoi pune comprese ude cu rivanol rece pe care sa le tii maxim 6-7 ore.

| mgtow a răspuns:

Trebe sa mergi la medic, e puroi.

| Foca a răspuns:

Buna.Pune apa calda acolo, si o sa iasa servetelul. Atentie nu foarte calda, calduta. Si cat despre zeama aia este puroi. A copt.
Succes.
Ciaohappy

| cosmin21 a răspuns:

Dati cu spirt pentru ca ti s-a infectat, acel lichid galben e puroi.

| cr1571n3l a răspuns:

Du-te la medic / si foloseste si un dezinfectant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva galben[adica PUROI];
spala piciorul cu apa si o sa se duca si servetelul [daca nu era umed rolling on the floor]