| lays a întrebat:

Azi am vrut sa merg la strand dar m-am lovit la picior si a inceput sa-mi curga sange. evident ca n-am mai plecat, dar am de gand sa merg maine.Ideea e ca nu stiu ce sa fac sa se inchida rana mai repedecryinginca de dimineata curge sange, desi am pus leucoplast). rana de fapt e o basica aparuta de la pantofi care s-a spart dupa ce m-am lovit de canapea.help pleasebig grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Exista diverse remedii, insa nu exista medicament care sa-ti inchida o rana de azi pe maine. Cureti rana cu apa oxigenta apoi pui miere sau ceai de patlagina ca sa ajute la cicatrizare. Cand mergi la strand iti trebuie un plasture impermeabil, ca sa nu ajunga apa si sa-ti deschida rana. paa

| Drums a răspuns:

Si eu am patit la fel.
uite un sfat:
da-ti cu miere,\
iaurt,
alifie de galbenele
dezinfecteaza cu apa oxigenata,
nu acoperi cu plasture,
si nu forta mult zona aia.
daca nu se inchide pana maine, nu te duce la strand.decat sa patesti altceva mai mere o zi de asteptare...
sad
succes :*:*:*:

te pupa ONAhappy

| inginer a răspuns:

Presupun ca e o bubita mica, daca e de la o besica. Curata-o bine, cu apa oxigenata (nu spirt) si las-o sa se usuce. Daca pui plasture, coaja ei se lipeste de plasture. Asa ca stai cu rana desvelita prin casa. (nu in praf) Stai si tu cu piciorul in sus la TV. Daca nu se inchide in cateva ore, probabil ca trebuie sa ii pui o crema si bandaj, ca sa nu se infecteze si sigur nu e bine sa te duci maine la strand. Daca ajungi la crema, ia crema de galbenele. E ieftina si e buna la bube, arsuri, buze crapate. Poti sa o folosesti si ca luciu de buze - desi nu tine mult.

| Alinutza_5368 a răspuns:

Hey

Eu stiu ca mierea ajuta la inchiderea rani sau ceai negru dar totusi mai bine ar fi sa mergi la farmacie si sa cmperi o crema ceva. Exista riscul ca daca te apuci sa pui leacuri babesti sa reactioneze corpu altfel. si doame fesreste mai faci o infectie sau ceva.

| Bubuletz a răspuns:

Mergi la farmacie si iti va da un sprey/o crema. O aaplici si va trece cat de curant.Pwp.Distractie palcuta la strand. Fundita?