| Kidnapper a întrebat:

Am o rana la mana si am pus bandaj care s-a prins in rana, acum am dat jos bandajul si am vazut fire de la bandaj in rana.
Ce sa fac? Are ceva daca le las asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Cureti rana cu un bandaj steril imbibat cu apa oxigenata sau cu rivanol. Nu folosi spirt sau tinctura de propolis --- ustura! Dupa ce ai curatat rana, panseaz-o cu un bandaj uscat.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Stai calm, alea cad odata cu zganca. daca rana s-a uscat nu mai bandaja, se vindeca mai bine in aerr. Tinctura de propolis e cel mai bun antibiotic si ciatrizant, injumatateste timpul de vindecare. Formeaza si o pelicula protectoare. Daca e autentica de la un stupar de incredere, in comert toate sunt falsuri.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

NU le lasa asa. Poti face puroi. Trebuie curatat locul, de preferat acum la urgente.

| Dinicuvskoskinveinsteigar a răspuns:

Salut. Iti recomand sa "speli" rana cu apa oxigenata, asta doar daca nu s-a format coaja ranii. Foloseste Cicatridina Unguent/Spray pentru a forma coaja si a trece rana mai repede.
Daca tu crezi ca nu te descurci, fa o vizita la U.P.U. din orasul tau (Unitate de primiri urgente) deoarece daca ti se infecteaza o vei avea de luptat si cu rana deoarece avand infectie (puroi) nu se va forma coaja si ori ti se va umfla ori va fi "plina" cu o chestie alba-galbena scarboasa si vei umbla prin U.P.U./spitale. Bafta!

| PATRICIAANAMARIA a răspuns:

Hey! Si eu am patit la fel la genunchi. Sfatul meu ar fi ori sa nu mai pui bandaj si sa lasi la aer, ori daca pui si se lipeste pune putina apa (la temperatura camerei deoarece daca e calda faci mai rau si daca e rece nu e bine) pe locul unde s-a lipit, masezi usor si apoi se dezlipeste singur. Mie mi s-a intamplat asa cu pantalonii de pijama. La fel faci si cu firele doar cu diferenta ca nu mai masezi. Pui apa, astepti 5 minute, apoi tragi usor. Sper ca te-am ajutat!