| cristi085 a întrebat:

Salut tuturor, acum câteva zile m-am taiat destul de tare la degetul mare și arătător de la mâna dreapta, din 2 in 2 zile am fost la pansat la spital dar de câteva zile nu mai trebuie sa merg ca pot sa fac și acasă, azi când mi-am dat bandajul jos am văzut ca intr-o rana a rămas o bucățică de ața de la bandaj de la fașă mai exact, este chiar in interiorul ranei iar peste ea a crescut o pielița de nu pot sa scot ața. Ce sa fac, cum s-o scot, sa ma duc la spital? Se poate infecta? Menționez ca de fiecare data am dezinfectat rănile cu betadina

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| nukeyly a răspuns:

Scoate ata cu o penseta Rambo 3, next time la spital te fac ei.
Pe ranile ce pot da infectii, se macina praf o tableta de orice antibiotic cu un spate de cutit, sau praful gata dintr-o capsula, praful e pune pe rana curata si rezulta o scoata antibioticA, cu ZERO sanse de complicatii, testat in ultimii 20 de ani.

Corpurile straine in corp pot da complicatii, daca corpul tau nu o stie elimina cum se intampla cu aschiile mici de lemn. Exclus cazul cand dr. Ciomu a uitat un patent ruginit in tine postoperator si poate mai apuci sa te deschida in timp util.

| AdaIoana5 a răspuns:

Din punctul meu de vedere ar trebui sa mergi la spital. Eu stiu ca nu se poate infecta. Bandajul era murdar?

| cristi085 explică (pentru AdaIoana5):

Nu, era curat pe lângă asta era și cu betadina

| AdaIoana5 a răspuns (pentru cristi085):

Atunci e ok