| EnvyU a întrebat:

Mi-am taiat o bucata din degetul mic, de la varf, in timp ce radeam varza. Am pus baneocin si am bandajat, azi dimineata am scos bandajul, am luat de la farmacie apa oxigenata si am curatat si am pus iar baneocin si am bandajat. In seara asta am schimbat iar bandajul si cand am pus apa oxigenata mi se parea ca sfaraie foarte putin intr-un coltisor al ranii, si parca incepea sa isi schimbe culoarea rana, sa nu mai fie rosie si usor spre galbui, oare incepe sa se infecteze? am facut bine ce am facut?
Maine o sa dau jos bandajul si o sa mai curat cu apa oxigenata, si nu stiu daca sa mai pun iar bandaj cu baneocin, ma gandeam sa las asa fara sa pun nimic peste. Nu stiu ce sa fac. Nu ma doare, nu am vazut puroi, nu miroase urat, nu ma ustura nu nimic. Dar cand am scos bandajul era lipit de rana sad. Va rog daca aveti sfaturi sau ceva sa imi ziceti, help me.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

De la apa oxigenata sfaraie si se schimba culoarea.Asta e ok.Foloseste in continuare bandajul pentru ca astfel rana va fi cat de cat protejata impotriva infectiilor si a lovirilor involuntare.Ai procedat bine pana acum.

| EnvyU explică (pentru darrio2007):

Multumesc, am zis si eu sa nu mai pun baneocin si sa pun doar pansament cat sa nu fie in bataia aerului sa nu se infecteze de la praf sau la ce ating, si sa stii ca arata bine asa, s-a uscat rana, cand dau cu apa oxi nu mai sfaraie, doar face niste spuma si atat, chiar e ok, nu o sa mai pun baneocin. In cat timp crezi ca o sa se refaca carnea la loc? juma din amprena nu mai e laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru EnvyU):

Nu va mai fi la fel.Asta e clar.Noi oamenii nu avem insusirile unei soparle.Sa se refaca ce este taiat sau rupt.

3 răspunsuri:
| stuparubianca a răspuns:

Sfârâie pentru ca se dezinfecteaza rana... ceea ce e bine.Nu trebuie sa îti pui bandaj deoarece cu cat lași rana în contact cu aerul cu atât se va regenera mai repede. Sfatul meu este să cureti cu apa oxigenata și sa nu mai folosești un bandaj. Sper ca ti-a fost de folos.