| LoryM22 a întrebat:

Am o relatie stabila de cativa ani bazata pe intelegere, fidelitate si iubire si dorim sa renuntam la prezervativ, nu vreau sa iau anticonceptionale-pilule.

Am vazut niste contraceptive fara estrogeni (am inteles ca nu sunt buni pentru organism si sunt foarte puternici)si vrea sa stiu cine folosteste Implantul sau Injectia contraceptiva. Ce parere aveti despre ele, daca le folositi cum va simtiti, sunt sigure, ce efecte secundare au si de unde le-ati procurat si cat costa? Sau alte metode care le cunoasteti si le folositi voi si va simtiti bine si sigure! Mersi frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
kratos
| kratos a răspuns:

Ar fi bine sa-i dai un mesaj lui Brigaela ca ea este experta pe aici cu probleme medicale!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand, trebuie sa va faceti analize de sange: HIV, hepatite, sifilis, boli care se pot lua si altfel nu numai pe cale sexuala (stomatolog, manichiura, injectii, transfuzii, tatuaje). Apoi e obligatoriu sa mergi la ginecolog pentru consult complet si test Papanicolaou. Dupa venirea rezultatului, e bine sa discuti cu ginecologul privind metoda de contraceptie cea mai potrivita pentru tine. In general, pastilele sunt recomandate fiindca raportul intre beneficii si reactii adverse e cel mai favorabil. Implantul si injectiile au reactii adverse ceva mai frecvente si o eficacitate usor mai mica.

kratos
| kratos a răspuns:

Cred ca lorely doreste sa stie din experientele voastre nu sa mearga la planning!

| piciuk a răspuns:

Pai... de la injectia respectiva iti spun eu de pe acum ca o sa te ingrasi. mama mea a luat in jur de 10 kilograme in 2 ani.bine acum depinde de corpul fiecaruia. fugi la un cabinet de planning familial si o sa aflii orice doresti.

Răspuns utilizator avertizat