| anonim_4396 a întrebat:

Am o umflatura la testicolul drept. Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Poate sa fie un Hidrocel. Orice ar fi, un Dr ginecolog sau un Dr Chirurg ar trebui sa te vada.
Baietelul meu a avut asa la 2 ani si i s-a facut operatie de Hidrocel care e foarte usoara.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil un hidrocel, un varicocel sau un chist de cordon spermatic. Nu ar trebui sa fie ceva grav, dar trebuie sa mergi cat mai repede la urolog in primul rand pentru a exclude o tumora de testicul si in al doilea rand pentru a fi tratat. Chiar o afectiune benigna iti poate compromite fertilitatea, de aceea trebuie sa mergi la urolog cat mai repede.

mlm
| mlm a răspuns:

Buna, apar foarte multe boli in asemenea cazuri cum ar fi:
-cancerul testicular,
-hidrocelul,
-spermatocelul,
-varicocelul,
-hernia,
-epidimita,
-orhita,
-torsiunea testiculara sau
-traumatismul testicular. Ceea ce trebuie sa faci tu este sa mergi la un medic de specialitate pentru a depista ce este, mai bine descoperi din timp decit mai tarziu.Sanatate.

Anna
| Anna a răspuns:

Mergi urgent la control!

| sincclaire a răspuns:

Cu siguranta ca un medic poate sa iti raspunda la aceasta intrebare. Stiu ca e stanjenitor sa te duci la medic cu aceasta problema. dar decat sa il pierzi...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Consulta urgent un urolog.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am un dul la testicolul stang ca unghia ce poate fi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acum o saptamana am loat o lovitura in testicule din joaca unor prieteni si am dureri la testicule de atunci. Ieri am observat ca am o umflatura la testicolul stang. Ce poate fii? Va rog ajutati-ma. se opereaza? sau primesc un tratament. Va multumesc!