| nicusor_4217 a întrebat:

Buna/salut,am si eu o problema, de vreo luna ma doare testicolul drept, este putin umflat si rosu, ma doare cu tot cu piciorul drept si sub burta in partea drepara si spatele, am fost la spital, si am facut o ecografie, si mi-a spus ca s ar putea sa am pietre la rinichi, dar stiam ca testicolul nu se poate umfla daca am pietre..in ultimul timp m-am masturbat cam des, se poate sa fie din cauza asta?
Ps..am 17 ani

2 răspunsuri:
| AdrianaB1 a răspuns:

Dupa parerea mea nu cred ca e de la mastrubare, nu are legatura.
Probabil de la un efort fizic

| iDoNotKnowWhoiAm a răspuns:

Dacă am dreptate, şi cred că am, durerea apare după un anumit grad de efort fizic. Am avut şi eu o oroblemă asemănătoare, adică mi-a plesnit învelişul muşchiului abdominal, astfel o bucată de muşchi a ieşit prin crăpătură şi aveam dureri şi eram umflat în zona testiculelor. Se numeşte hernie şi în cazul încare nu-şi revine de la sine, e nevoie de intervenție chirurgicală. Am avut deja 2 operații, nu e aşa grav şi îți revii în 14-20 zile de la operație. Succes şi multă sănătate