| anonim_4396 a întrebat:

Am observat ca in ultimele luni mi-au aparut niste pete (carii) intre dintii din fata, in 3 locuri, iar acum au inceput usor sa se gaureasca. Nu stiu din ce cauza mi-au aparut, pentru ca eu ma spal des pe dinti, probabil s-a extins problema de la masele cariate de cand eram copil. Acum, intrebarea mea este, cum se procedeaza in cazul meu, ca as vrea sa-mi repar dintii din fata? Nu sunt asigurat si o sa platesc din mana la un cabinet privat de stomatologie, cam cat ma va costa, cat va dura si cam ce imi va face acest medic? Nu prea am fost pe la dentist si sincer mi-e teama de ei... de cand eram mic si mi-au pus 2 plombe. As vrea sa stiu cat mai multe detalii, gen pret, timp, ce va lucra la dinti, etc, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

In primul rînd nici un medic stomatolog nu i ti face lucrare la dinți fără o radiografie panoramică a gurii, mai întîi asta trebuie facută, radiografia, după aceea cu radiografia in mînă mergi la un cabinet stomatologic si întrebi acolo cît te costă si ce tratament trebuie sa urmezi, ca daca ai infectie mai întîi trebuie tratament antibiotic, ca sa se vindece, iar după ce s-a vindecat, medicul va decide ce pași vor urma, oricum trebuie sa ai bani sa ti faci dantura, gratis nu se poate, iar casa de asigurări nu dă bani pentru asa ceva ca nu este un handicap din nastere. Si daca esti asigurat nu contează pentru dentist, deoarece puțini medici stomatologi au contract cu casa de asigurări, deci majoritatea lucrărilor dentare se fac contra cost.

| anonimg a răspuns:

Cam 150 de lei plomba, in care intra: indepartarea cariei si punerea unei plombe.
Trebuie sa mergi personal la cabinet si sa intrebi de pret si timp.
Bine este sa mai intrebi cunoscuti unde este mai ieftin si sa lucreze si bine. Pentru ca sunt cate unii extremi de scumpi.

| vampyremisa a răspuns:

Uite de asta folosim ata dentaralaughing) asta e, se intampla. poti merge la facutate la stoma, si acolo platesti doar medicametul si materialul utilizat (din ce stiu...) asta daca la tine in oras exista FMD si daca au clinica. (noi avem parca).
1. consult.
2 radiografie.
3 practic indepartarea tesutului lezat
4 reconstituirea dintelui
Ti se vor recomanda mai multe tipuri de obturatii.
Poti alege anatomice, de culoarea dintelui, dar din ce stiu sunt mai sensibile si mai putin rezistente.